Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur 2020

Już po raz dwudziesty drugi honorowane były wyjątkowe kobiety z Warmii i Mazur z okazji Międzynarodowego Święta Kobiet. Uroczystość odbyła się 7 marca w Centrum Wdrażania i Promocji Innowacji przy. ul. Jagiellońskiej 91a w Olsztynie.  

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. 

W tym roku tytułem Kobiety Sukcesu Warmii i Mazury 2020 wyróżnione były panie:

  1. Krystyna Piskorz-Ogórek – dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

  2. Barbara Cały – projektantka szydełkowych sukien.
  3. Sylwia Dębowska-LenartWłaścicielka agencji marketingowej Lenart Interactive, pomysłodawczyni Facebookowych Śniadań Mistrzów w Olsztynie.
  4. Małgorzata Drężek-Skrzeszewska – położna oddziałowa Oddziału Ginekologii Onkologicznej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie.
  5. Anna Hencka-Zyser – menadżerka, założycielka Fundacji SPA for Cancer.
  6. Joanna Jax (Jakubczak) – pisarka, autorka powieści historycznych.
  7. Małgorzata Kowalewska-Kawuza – influencerka, autorka bloga ladyofthehouse.pl.
  8. Eulalia Paszkiewicz – właścicielka firmy „Margot” w Wilkasach k. Giżycka, szefowa „Mazurskiej Akademii Smaku”, właścicielka „Kuchni Regionalnej”.

  9. Patrycja Sznajderowicz – społeczniczka działająca na rzecz likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w Giżycku.
  10. Barbara Zarudzka – Prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Obrońców Praw Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Pasłęku.

Głównym tytułem Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur 2020 została wyróżniona Krystyna Piskorz-Ogórek – dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie i to ona otrzymała statuetkę Kobiety Sukcesu z rąk pań Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwii Jaskulskiej i Jolanty Piotrowskiej.

Podczas tegorocznej Gali Elżbiecie Lendo wręczona została statuetka „Kobiety Przedsiębiorczej” .

Nagrodę za osiągnięcia ponadregionalne otrzymała pochodząca z Olsztyna aktorka Olga Miłaszewska.

Panie doceniają również panów i w tym roku statuetka „Duża Buźka” trafiła do rąk Roberta El Gendy – dziennikarza TV, prezentera w „Pytaniach na śniadanie”, również pochodzącego z Olsztyna.

Muzycznie Galę ubarwił: zespół Jazz Qartet Mc2, pokaz koronkowych sukien Barbary Cały oraz pokaz płaszczy Karoliny Budzyńskiej, projektantki kętrzyńskiej Warmii.

Barbara Zarudzka – Prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Obrońców Praw Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Pasłęku.

Stowarzyszenie działa od 2008 r. Z inicjatywy Pani Barbary powstało Schronisko Psi Raj w Pasłęku, które w chwili obecnej opiekuje się ok. 300 zwierzętami. Schronisko Psi Raj prowadzi również inspektorat ds. ochrony zwierząt, który corocznie przeprowadza wiele interwencji w terenie, a osoby które dopuściły się bestialstwa na zwierzętach, stawia przed wymiar sprawiedliwości.

Dzięki jej działaniom wielu psom żyjącym na wsiach poprawia się byt poprzez działania edukacyjne i prewencyjne. Wiele wiejskich kotek zostało wysterylizowanych aby ograniczyć populację niechcianych miotów. Schronisko kładzie nacisk na edukację dzieci i młodzieży poprzez pogadanki w placówkach oświatowych na terenie Gminy Pasłęk i województwa. Pani Zarudzka skupia wokół siebie wielu młodych ludzi, wolontariuszy, których pomoc jest największym dobrodziejstwem dla schronisk. Pracownicy schroniska wybierani są w sposób szczególny, tak aby praca, którą wykonują pozwoliła zwierzętom zapomnieć o złu jakie doświadczyli od człowieka.

Jej działania zostały docenione przez kapitułę X edycji konkursu „Godni Naśladowania”. W 2016 roku podczas I Pasłęckiej Gali Wolontariatu otrzymała wyróżnienie za swoją pracę i postawę. Także w 2019 roku z rąk Burmistrza Pasłęka otrzymała podziękowania za pracę na rzecz schroniska. W 2019 r. otrzymała wyróżnienie Najwyższej Izby Kontroli za wspaniałą działalność na rzecz bezbronnych, okaleczonych i chorych zwierząt, które przechodzą rekonwalescencje i resocjalizację w schronisku „Psi Raj” w Pasłęku. Uczestniczy w pracach Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt w Sejmie RP.

Życiowa postawa Pani Barbary Zarudzkiej, zaangażowanie i miłość do bezbronnych istot żywych, może być dla wielu wzorem. Pani Basia niesie pomoc zawsze tym, którzy jej potrzebują, a dbanie o to, aby każde zwierzę miało godny byt w życiu, stało się nadrzędnym celem Stowarzyszenia i Schroniska „Psi Raj”, które z ogromną pasją prowadzi.

Eulalia Margota Paszkiewicz – właścicielka firmy „Margot” w Wilkasach k. Giżycka, szefowa „Mazurskiej Akademii Smaku”, właścicielka „Kuchni Regionalnej”.

Właścicielka Przetwórni Owocowej produkującej ręcznie „Konfitury z Mazur”. Autorka książek: „Tu Mazury smakują najlepiej”, „Mazurzenie od kuchni”.

Eulalia Paszkiewicz od lat propaguje tradycje kulinarne regionu. Brała udział i zdobywała nagrody w takich konkursach jak: ”Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, „Smaki Warmii ,Mazur i Powiśla”, ”Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”, ”Turniej Panien Apteczkowych”, ”Międzynarodowy Festiwal Kuchni”.

Jako jedyna z Polski została zaproszona ze swoimi wyrobami do Sztokholmu na Jarmark Bożonarodzeniowy, jeden z największych na świecie.

Realizując swoją pasję otworzyła jedyną w regionie przetwórnię, w której ręcznie produkuje domowe przetwory cieszące się powodzeniem. Komisja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” przyznała w 2018 roku I miejsce za konfiturę mazurską z rabarbaru z migdałami. W 2019 roku wprowadziła takie nowości jak konfitura z owoców leśnych ( jagoda, poziomka, malina, jeżyna, żurawina) czy konfitura z płatkami 23 karatowego złota.

Eulalia Paszkiewicz jest rozpoznawalna w całej Polsce poprzez aktywny udział w licznych imprezach i targach (”Regionalia” w Warszawie, Targi Kielce, Międzynarodowe Targi Poznańskie). Kuchnia Regionalna w Wilkasach stała się punktem obowiązkowym do odwiedzenia podczas pobytu na Mazurach, a własnoręcznie robione Konfitury z Mazur są doskonałą pamiątką z pobytu na Mazurach i świetnym upominkiem.

Jest pomysłodawczynią i organizatorką „Rejsów po Mazurskich Smakach” i „Smakowania Mazur”. Jej „Rejsy z nalewkami to jedyna taka impreza w Polsce, podczas której rozgrywany jest konkurs nalewek. Impreza ma na celu m.in. propagowanie zdrowych idei żywieniowych (kiedyś nalewki były w apteczkach przydomowych jako lekarstwa), odkrywanie starych przepisów. Jest to impreza ogólnopolska. Jej gośćmi byli m.in. ś.p. Hanna Szymanderska (nieżyjąca już autorka kilkudziesięciu książek kulinarnych), Zbigniew Sierszuła – wytwórca nalewek, Hieronim Błażejak niekwestionowany guru nalewkowiczów. Gotował dla nich na statku Jasiek Kuroń. Ostatnio przewodniczącą jury była Małgorzata Jankowska – Buttitta – autorka książki „Niezapomniana kuchnia Warmii i Mazur”.

O rejsie pisał w ubiegłym roku portal „Kobieta to ja”, z którym zresztą pani Eulalia współpracuje i i pisze dla nich artykuły.

http://www.kobietatoja.pl/vi-mazurski-rejs-z-nalewkami-ahoj-przygodo/

Są to nowatorskie imprezy, podczas których Eulalia Paszkiewicz podaje potrawy regionalne, przygotowywane wg. tradycyjnych receptur jednocześnie opowiadając o zwyczajach, tradycjach i kulturze regionu.

Warto też wspomnieć, że jako jedna z pierwszych została przyjęta do Szlaku Kulinarnego Gminy Giżycko https://ugg.pl/galeria/16752

Poza tym wszystkim dalej prowadzi razem z mężem Kuchnię Regionalną w Wilkach, w której podają tradycyjne potrawy przygotowywane przez nich osobiście – kartacze, rosół z węgorza, farszynki, karmuszkę, plince z pomoczką, zupę rybną i wiele innych. 

Jej firma otrzymała wyróżnienie i złotą nagrodę „Orły Turystyki” w 2018 i 2019 roku.

W 2019 roku Eulalia Paszkiewicz otrzymała też statuetkę „Lider Biznesu”, zajmując tym samym I miejsce w kategorii – zdrowa żywność.

Prywatnie: matka i żona umiejąca pogodzić pracę zawodową i społeczną z domowymi zadaniami. 

Dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek – dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

W dorocznym prestiżowym ogólnopolskim rankingu Dziennika „Rzeczpospolita” i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia „Bezpieczny Szpital 2019” Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zajął wśród szpitali pediatrycznych pierwsze miejsce. W różnych kategoriach zgłoszono do tego rankingu aż 202 szpitale z całej Polski.

Krystyna Piskorz-Ogórek jest dyrektorem szpitala od 2004 r. do chwili obecnej. W tym czasie szpital niemalże potroił liczbę leczonych pacjentów. W szpitalu zorganizowano wielospecjalistyczne, kompleksowe centrum leczenia dzieci i młodzieży, zgromadzono specjalistów niemalże we wszystkich dyscyplinach medycyny pediatrycznej. Utworzono nowe zakresy leczenia, unikatowe w Polsce, wykorzystujące innowacyjne technologie leczenia, m. in. stworzono wielospecjalistyczny ośrodek leczenia wad części twarzowej czaszki, w tym chorób rzadkich u dzieci, ośrodek chirurgii kręgosłupa, ośrodek kompleksowego leczenia wad wrodzonych noworodków i wcześniaków, kompleksowe leczenie rehabilitacyjne – jako uzupełnienie leczenia zabiegowego i wad wrodzonych.

Rozwijane jest leczenie wysokospecjalistyczne, wymagające wielospecjalistycznej kadry. Szpital zatrudnia ponad 700 osób. Równolegle szpital jest rozbudowywany, modernizowany i doposażany w sprzęt specjalistyczny. Stał się ośrodkiem szkoleniowych dla kadr medycznych oraz ośrodkiem bazy klinicznej do kształcenia studentów kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, dietetyki, psychologii. Szpital zmienia swoją bazę na przyjazną dla dzieci, pozwalającą na realizację potrzeb rozwojowych małych pacjentów.

Szpital jest wiodącym ośrodkiem pediatrycznym w Polsce również pod kątem jakości i bezpieczeństwa opieki – od 1998 r. utrzymuje status szpitala akredytowanego, w rankingach ogólnopolskich zajmuje pierwsze miejsca w grupie szpitali pediatrycznych.

Dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek otrzymała liczne nagrody dotyczące zarządzania o zasięgu krajowym i wojewódzkim, w tym m. in. „Portrety Medycyny – Menadżer Rynku Zdrowia (2017 r.), Pracodawca Zdrowia – wyróżnienie Ministra Zdrowia za ponadprzeciętną troskę o zdrowie pracowników i skuteczność we wdrażania programów promocji zdrowia w środowisku pracy (2018 r.), tytuł Super Medicus w kategorii menadżer – nadany przez medyczne towarzystwa naukowe i samorządy zawodowe (2015 r.), Laur Najlepszym z Najlepszych – nadawany przez Marszałka Województwa (2018 r. i 2019 r.), tytuł „Szeryf praw dziecka” – nadany przez UNICEF za szczególny wkład w troskę o prawa dziecka w terenie” (2014 r.).

Od 1998 r. Krystyna Piskorz-Ogórek jest wizytatorem ośrodka akredytacyjnego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jest propagatorem i edukatorem wdrażania w szpitalach standardów jakości opieki nad pacjentami.

Nieprzerwanie od 2002 roku jest konsultantem krajowym w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego. Współorganizuje kształcenie uniwersyteckie pielęgniarek. Jest adiunktem w katedrze pielęgniarstwa Collegium Medicum UWM w Olsztynie. Posiada bogaty dorobek naukowy w dziedzinie zdrowia publicznego dzieci i młodzieży, jest współautorką kilku podręczników i monografii dla studentów pielęgniarstwa i pielęgniarek pediatrycznych.

Joanna Jax (Jakubczak) – pisarka, autorka powieści historycznych.

Joanna Jax (właśc. Joanna Jakubczak) – urodziła się i mieszka w Olsztynie. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przez wiele lat pracowała w międzynarodowych korporacjach finansowych. W chwili obecnej zajmuje się tylko pracą twórczą. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką. Projektuje okładki i tworzy trailery do swoich książek, jak również do powieści innych autorów. Zajmuje się również copywritingiem, pisze felietony. Jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka.

Wcześniej publikowała wyłącznie krótkie opowiadania i felietony, aż do roku 2014, kiedy to światło dzienne ujrzała jej debiutancka powieść, zatytułowana „Dziedzictwo von Becków”, która zachwyciła zarówno recenzentów, jak i czytelników.

Specjalizuje się w powieściach historycznych. Powstało ich do tej pory już wiele.

Długa droga do domu (2015) i Piętno von Becków (2016) ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki. Największy rozgłos przyniósł jej sześciotomowy cykl powieściowy – „Zemsta i przebaczenie” (2016-2018) oraz cykl „Zanim nadejdzie jutro”(2018-2019). Kolejne powieści to książka oparta na prawdziwej historii „Syn zakonnicy”(2018), „Prawda zapisana w popiołach – Milczenie aniołów”(2019) oraz romans historyczny „Białe róże z Petersburga” (2019). W lutym 2020 wejdzie na rynek kolejny tom z cyklu „Prawda zapisana w popiołach – Krzyk zagubionych serc”.

Sprzedała kilkaset tysięcy egzemplarzy swoich książek, a każda osiąga status bestsellera. Głosami czytelników wybrana jako finalistka Festiwalu Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014. Laureatka Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników).

Trzykrotnie nominowana w kategorii najlepszej powieści historycznej 2017, 2018, 2019 portalu „Lubimy czytać”, w niezależnym plebiscycie na najlepszą książkę roku 2019 zorganizowanym przez portal „Brakująca litera” znalazły się wszystkie wydane przez nią książki w roku 2019, laureatka „Najlepszej książki roku 2017 zorganizowanego przez bibliotekę „Planeta11”. Jej książki znalazły się w czołówce najchętniej wypożyczanych książek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie w 2017 oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie w roku 2017, 2018 i 2019.

Książka z cyklu „Zemsta i przebaczenie” została wybrana przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO do akcji „Czytaj Pl” w roku 2018 jako jeden z dwunastu bestsellerów włączonych do akcji.

Ebooki Joanny Jax zajęły ósme miejsce najlepiej sprzedających się ebooków w Polsce w roku 2018. Zapraszana do bibliotek w całej Polsce uczestniczy w kilkudziesięciu spotkaniach rocznie. Odbyła także spotkania z Polonią zagranicą, między innymi w Instytucie Polskim przy ambasadzie RP w Wilnie oraz w Karagandzie w Kazachstanie, zorganizowanym przez Związek Polaków w Kazachstanie (zorganizowane przez Fundację dla Rodaka, w której jest Wolontariuszką). Społecznie odwiedza także olsztyńskie szkoły.

W cyklu „Zemsta i przebaczenie” Joanna Jax opisuje losy kilku przyjaciół, którzy wkroczyli w dorosłe życie w przededniu II wojny światowej. Ich wojenne losy splatają się z wielką historią i jej dramatem, kończą się zaś śmiercią Stalina w 1953 roku. Plastycznie i przystępnie opisuje najważniejsze wydarzenia II wojny światowej, jednak z dbałością o szczegóły i faktografię.

Cykl „Zanim nadejdzie jutro” zadedykowała Rodakom z Kazachstanu, opisując agresję sowiecką w 1939 roku oraz tragedię zesłań kilkuset tysięcy Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Opisuje także losy Polaków, którym udało się opuścić ZSRR wraz z armią Andersa. Ich losy wiodą przez Iran, Afrykę oraz bliski Wschód ukazując tułacze życie wielu Polaków zesłanych przez władze sowieckie.

W cyklu „Prawda zapisana w popiołach” kontynuuje losy bohaterów z obydwu sag ukazując powojenną historię Polski na tle ważnych światowych wydarzeń.

Niesamowita, wspaniała kobieta, która pisząc uczy. Osoba wrażliwa i pomocna. Cykl powieściowy: „Zanim nadejdzie jutro” poświęcony jest Polakom z Kazachstanu, nad którym patronat objęła Fundacja dla Rodaka.

*********************

O czym pisała w swoich pierwszych powieściach Joanna Jax?

W książce „Dziedzictwo von Becków” autorka opisała historię miłości, która zrodziła się pomiędzy polską nauczycielką i niemieckim oficerem SS, który, jak się później okazuje, nie podziela skrajnie faszystowskiej ideologii większości nazistów. Autorka umiejscowiła akcję – rozpoczynającą się w 1934 roku i rozgrywającą się na przestrzeni blisko ośmiu dekad – w kilku polskich miastach, jak Kraków, Olkusz, Warszawa czy Łódź, a także w Wolnym Mieście Gdańsku, Berlinie Wschodnim, Paryżu czy Jerozolimie. 

Historia losów rodziny Marii Tarnowskiej i Wernera von Becka kontynuowana jest w drugiej części, która została wydana w 2016 roku pod tytułem „Piętno von Becków”. Tym razem główna bohaterka, Julia, która jest prawnuczką bohaterów znanych z „Dziedzictwa…”, wyrusza w podróż, której celem jest poznanie dziejów swojej rodziny. Obie powieści należące do „Sagi von Becków” uhonorowane nominacją do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” zostały docenione za rozmach i pełną emocji fabułę.

Ponadto Joanna Jax w 2015 roku napisała niezwiązaną z „Sagą…” powieść zatytułowaną „Długa droga do domu”. Tym razem czytelnik śledzi losy Antoniny, mieszkającej w Stanach Zjednoczonych córki emigrantów, która zakochuje się w narzeczonym własnej siostry i razem z nim ucieka na Kubę. Tam jednak sielanka kończy się, a Antonina staje twarzą w twarz z kolejnymi problemami i tragediami: najpierw zostaje zdradzona przez męża, potem znika jej synek, aż w końcu ona sama angażuje się w rewolucję kubańską, która miała miejsce pod koniec lat pięćdziesiątych. Powieść ta jest niezwykle wciągająca i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, a opisane w niej wydarzenia świetnie wplatają się w historyczny kontekst tamtych czasów.

Zaczęła pisać dla przyjemności, gdy pracowała jako menedżer w firmie ogrodniczej. Postanowiła publikować pod pseudonimem, ponieważ obawiała się opinii czytelników na temat jej debiutanckiej powieści, która na wydanie w wersji papierowej czekała kilkanaście lat.

Cała twórczość Joanny Jax:

  • Dziedzictwo von Becków (2014, 2019)
  • Długa droga do domu (2015)
  • Piętno von Becków (2016)
  • Saga von Becków, tom 1: Dziedzictwo, tom 2: Piętno (2016)
  • cykl Zemsta i przebaczenie, tom 1: Narodziny gniewu (2016)
  • cykl Zemsta i przebaczenie, tom 2: Otchłań nienawiści (2017)
  • cykl Zemsta i przebaczenie, tom 3: Rzeka tęsknoty (2017)
  • Pamiętnik ze starej szafy, pod pseudonimem Patrycja May (2017, 2019)
  • cykl Zemsta i przebaczenie, tom 4: Morze kłamstwa (2017)
  • Czas cudów, współautorka (2017)
  • cykl Zemsta i przebaczenie, tom 5: Bezkres nadziei (2017)
  • cykl Zemsta i przebaczenie, tom 6: Dolina spokoju (2018)
  • Syn zakonnicy (2018)
  • cykl Zanim nadejdzie jutro, tom 1: Podróż do krainy umarłych (2018)
  • cykl Zanim nadejdzie jutro, tom 2: Ziemia ludzi zapomnianych (2019)
  • cykl Zanim nadejdzie jutro, tom 3: Druga strona nocy (2019)
  • cykl Prawda zapisana w popiołach, tom 1: Milczenie aniołów (2019)
  • Białe róże z Petersburga (2019)
  • cykl Prawda zapisana w popiołach, tom 2: Krzyk zagubionych serc (w przygotowaniu)
  • cykl Prawda zapisana w popiołach, tom 3: Śpiew bezimiennych dusz (w przygotowaniu)

Barbara Cały – projektantka szydełkowych sukien

Od kilkunastu lat projektuje i własnoręcznie wykonuje szydełkiem kolekcje sukien inspirowane przyrodą Warmii i Mazur.

Barbara Cały szydełkuje, od kiedy pamięta. Jako mała dziewczynka nosiła w kieszeniach splątane, kolorowe nici. Zaszywała się w kącie, by w ukryciu splatać pierwsze wzory dla lalek. Pierwsze, duże projekty szydełkowała były już w szkole podstawowej. Były to oryginalne czapki, szale, rękawice. Po ukończeniu liceum ze względów rodzinnych, musiała podjąć pracę zawodową. Nie przeszkadzało to w realizowaniu pasji.  Z czasem jej kolekcje kolorowych bajkowych sweterków zostały docenione i stały się dodatkowym źródłem dochodu. W latach 90. wraz z rodziną zamieszkała w Olsztynie i stworzyła pierwsze, białe, koronkowe kreacje.

Piękno koronkowych kolekcji dostrzegli styliści, ludzie ze świata mody, artyści. Nie wiązało się to z korzyściami materialnymi. A warto dodać, że wszystkie zaoszczędzone pieniądze inwestowała w nici, materiały, pokazy, na które miała coraz więcej zaproszeń.

Kolekcje prezentowane były w programach TVP, TVN, Polsat, TVP Polonia. Przez kilka lat w jej sukniach prezentowały się uczestniczki wyborów Miss Polonia oraz w „Tańcu z Gwiazdami”. Tworzyła kreację ”Mazury Cud Natury”, która promowała nasz region podczas trwania konkursu na siedem nowych cudów świata.

Reprezentowała  Warmię i Mazury na pokazie w Brukseli. Jej autorskie pokazy na stałe wpisały się w wydarzenia kulturalne Olsztyna.

W roku 2010 z rąk Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymała „Laur Najlepszym z Najlepszych” za promocję Warmii i Mazur w Polsce i na Świecie. W roku 2017 otrzymała Certyfikat Produkt Warmii i Mazur na Warmińsko-Mazurską koronkę Artystyczną.

Przełomem w jej artystycznej działalności stał się rok 2018. Wtedy to otrzymała zaproszenie  na Berlin Fashion Week. Na tym międzynarodowym pokazie w styczniu 2019 jej oryginalne kreacje otrzymały ogromne brawa i zaproszono autorkę na kolejne wydarzenia modowe w Europie. W marcu prezentowała kolekcję Warmia &Mazury podczas Paris Fashion Week na Monte Carlo Fashion Week i na Mediolan Fashion Week. We wrześniu otrzymała jako jedyna Polka zaproszenie z Ambasady Uzbekistanu do udziału i zaprezentowaniu kolekcji podczas Międzynarodowego Festiwalu Twórców, a uczestniczyli w tymże wydarzeniu twórcy z różnych regionów świata.

Zwieńczeniem jej pracy w minionym roku był grudniowy pokaz w Termach Warmińskich, którego gośćmi było wiele osób ze świata kultury, sztuki, biznesu, celebrytów i artystów.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2489628707917015&id=100006097309024&__xts__%5B0%5D=68.ARDKxcgO6a8UKeFvIUQV0QGmurchf1IXkfxvFYtohys2GO_WlLgXuskRQHltJ9X2EgMgawdE7q5ExM7n1mhvQBKGNzmOOsImLAwTtQonJ0P4wI-k1AcgrHz3OYxnb5NF9UF6oI8ztYQnS7FvdfE80SBn-ta1RZkUHOG4yel44dgWjRJ8UYGSEkR9rtenTK0DsM994lHrgdrjCGv5H8thweraiq6takjPXGoxxc5kG3IQHbCkKeGDb7O_PaICyAU5smrezTLuogxPLqU1R0n_n1WT-eL0keLtL-PMwWKYC4nXIDOdqgs2zTxMAtCTomeK27Ehd0fG1CilGfeGXNZWusYGRyAUF0cgTqHNBw&__tn__=-R

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2500828900130329&id=100006097309024&__tn__=-R

Ogromne sukcesy odniesione w Berlinie, Paryżu, Monte Carlo, Mediolanie, Uzbekistanie, Kazakhstanie spowodowały, iż Barbara zrezygnowała z pracy zawodowej w firmie odzieżowej Edonia, w której była kontrolerem jakości. Podjęła współpracę z Lendo Hotels Group. Zauważono i doceniono jej artystyczny potencjał. Obecnie przygotowuje kolekcję, która będzie promowała Lendo Hotels Group podczas Fashion Week w Dubaju, Kazachstanie, Rzymie, Mediolanie i wielu innych miejscach na świecie. 

Warto wspomnieć o jej trzykrotnym projekcie autorskiej choinki artystycznej (w 2018 udekorowała choinkę przed ratuszem), o współpracy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, przekazywaniu prac na rzecz chorych dzieci, prowadzeniu warsztatów dla fundacji Łatwiej Razem oraz o organizowaniu pokazów twórczości artystycznej.

Sylwia Dębowska-LenartWłaścicielka agencji marketingowej Lenart Interactive, pomysłodawczyni Facebookowych Śniadań Mistrzów w Olsztynie.

Absolwentka wydziału Prawa i Administracji UWM, studiów MBA w Akademii Leona Koźmińskiego oraz certyfikowana trenerka biznesu. W pierwszej swojej pracy zaczynała na stanowisku telemarketera, następnie przeszła wszystkie szczeble kariery, aby zdobyć stanowisko dyrektora działu marketingu. Pracowała w kilku olsztyńskich firmach zarządzając działami marketingu. Po czym założyła własną firmę, aby realizować w pełni swoje pomysły i kompetencjami wspierać innych przedsiębiorców.

Od 7 prowadzi agencję kreatywną Lenart Interactive, w której zajmuje się budowaniem marek oraz tworzeniem dla nich strategii promocji. Pomaga uporządkować marketing, pokazuje jak znaleźć słabe strony w organizacji i postawić na jej atuty. Specjalizuje się w kreowaniu wizerunku marki w Internecie przy aktywnym wykorzystaniu mediów społecznościowych. Pokazuje przedsiębiorcom z Warmii i Mazur, jak dzięki internetowi i nowoczesnym narzędziom komunikacji sprawić, by biznes ruszył do przodu i wyszedł poza lokalne ramy. Wśród jej klientów jest m.in. Decathlon Olsztyn, Koemi, ITM Software House oraz Browar Kormoran.

Otrzymała w 2019 r. wyróżnienie Lady Business Awards za podnoszenie świadomości klientów w budowaniu marki w social mediach i wspieranie przedsiębiorców na lokalnym rynku.

Jest pomysłodawczynią i realizatorem Facebookowych Śniadań Mistrzów –spotkań dla biznesu, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców z Warmii i Mazur. Uczestniczy nich od 100 do 150 osób. Spotkania są bezpłatne.

https://www.lenartinteractive.pl/facebookowe-sniadania-mistrzow/

Zainicjowała też bezpłatne spotkania na temat Linkedina, międzynarodowej platformy służącej przede wszystkim do tworzenia kontaktów zawodowo-biznesowych. Są to spotkania edukacyjno-networkingowe.

Prowadzi grupę na Facebooku OdWażne w Biznesie, gdzie inspiruje kobiety prowadzące własne firmy do rozwoju swoich marek.

Wyróżnia ją skuteczny język przekazu, merytorycznie wartościowe treści i rozwiązania gotowe do użycia. Nie narzuca, ale nakierowuje i wspiera – bo każda marka ma swoją indywidualność oraz specyficzne walory. Gruntownie sprawdza też środowisko, w którym działa firma. Proces zawsze kończy wypracowaniem konkretnej ścieżki działania i planu rozwoju.

Anna Hencka-Zyser – menadżerka, założycielka Fundacji SPA for Cancer

Rak” to słowo trudne do wypowiedzenia, dlatego skorzystała  z anglojęzycznej nazwy zakładając  w Olsztynie rok temu Fundację SPA for Cancer, która pomaga  kobietom zmagającym się z nowotworem lub po zakończonym leczeniu  chcącym odzyskać urodę, psychiczną i fizyczną formę. I nauczyć się na nowo celebrować życie. Kobietom, które trafiają pod opiekę fundacji, wręcza czerwoną szminkę. Uważa bowiem, że jej kolor dodaje pewności siebie, bez względu na stan ciała duszy.  

Szminka jest też symbolem początku zmian nastawienia do siebie, swojej choroby, życia, relacji z innymi. Dołączyło do jej fundacji kilkadziesiąt kobiet z Warmii i Mazur.

Anna Heccka-Zyser  organizuje wspólne akcje, jak np. wizyta w sklepie bieliźniarskim, w którym kobiety po mastektomii wybierały dopasowaną seksowną bieliznę, sesje zdjęciowe, tworzenie Mapy Marzeń pod okiem psychologa. Stworzona przez nią grupa wspiera, pomaga rozładować stres i opanować strach. A jak to ważne wie dokładnie, bo przeżyła na własnej skórze onkologiczną traumę.

Inspiracją dla  olsztyńskiej fundacji jest Welness for Cancer z USA, zajmujące się poprawą kondycji i samopoczucia chorych kobiet. Spotkanie przedstawicielki amerykańskiej fundacji uświadomiło jej, że  jest w Polsce brak tego typu działania. W efekcie, w ofercie SPA Hotelu Przystań w Olsztynie, w którym pracuje jako menedżerka, pojawiły się masaże spiętego chorobą ciała, zabiegi na skórę z użyciem bezpiecznych kosmetyków.

W czerwcu 2019 za swoją inicjatywę odebrała w Paryżu tytuł Black Diamond Spa Awards w międzynarodowym konkursie Forum Hotel&Spa, analizującym trendy branży hotelarskiej i welness. Pierwszą Polkę w 12-letniej historii wydarzenia nagrodzono za innowacyjność i osobowość roku 2019.

Fundacja  wydała  kalendarz na 2020 rok, który trafił do Empików w całej Polsce. A w nim 12 zdjęć – metamorfoz podopiecznych fundacji.

Przedstawicielki fundacji zmieniły surowe szpitalne otoczenie na oddziale onkologicznym Polikliniki MSWiA w przytulne wnętrza, malując ściany w ciepłe barwy. Do każdej książki w oddziałowej bibliotece dołączyły list z przesłaniem do pacjentek, że  po raku też jest życie: „Jak już się wypłaczesz to popraw koronę i do przodu!”

Ponadto fundacja: nagrała 3 odcinki programu „Planuję długie Życie” – zachęcając do badań profilaktycznych, zdrowego stylu życia,  zaprojektowała  koszulkę dla kobiet z hasłem So powerful Women; zorganizowała dla kobiet pierwszy SPA CAMP z wyjazdem weekendowym do hotelu, zabiegami, warsztatami.

Patrycja Sznajderowicz – społeczniczka działająca na rzecz likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w Giżycku.

Pomimo swojej niepełnosprawności jest bardzo aktywną, młodą kobietą. Od wielu lat wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2019 z inicjatywy Małgorzaty Czopińskiej, radnej Rady Miejskiej w Giżycku, zaangażowana w akcję sprawdzania dostępności przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych ruchowo, seniorów, matek z dziećmi w wózkach. Wspólnie z giżycką radną zrobiły przegląd „niebieskich kopert” w Giżycku oraz zejść z chodników na ulicę, aby zdiagnozować możliwości poruszania się osób z ograniczeniami ruchowymi po mieście. Zaangażowały w tę akcję lokalne media. Do udziału w tej „wizji lokalnej” zaprosiły wicestarostę i wiceburmistrza, którzy bezpośrednio, siedząc na wózku, mieli możliwość przekonać się, w jak wielu miejscach miasta niebieskie koperty (stworzone z myślą o osobach z niepełnosprawnością) są niedostosowane do poruszania się osób na wózkach. Dzięki tej akcji w Giżycku rozpoczęto obniżanie krawężników przy niebieskich kopertach. W trakcie wykonywania tych prac Pani Patrycja wielokrotnie wraz z pomagającą jej mamą udziela instruktażu i wskazuje, jak w sposób przyjazny dla osób poruszających się na wózkach powinny być wykonane koperty i krawężniki.

Pani Patrycja Sznajderowicz zaangażowała się także w realizację projektu „Sport bez barier” z programu Erasmus Sport. Projekt realizowany przez Powiat Giżycki, a finansowany przez Komisje Europejską, ma na celu diagnozę dostępności sportu dla osób niepełnosprawnych. W ramach tego projektu sprawdzana jest m.in. dostępność obiektów sportowych (hal sportowych, basenu, lodowiska) dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Aby diagnoza ta była rzeczywista, musi być przeprowadzona przez osoby z różnymi ograniczeniami. W akcję tę zaangażowała się Pani Patrycja. Na podstawie przeprowadzonej diagnozy sformułowane zostaną przez zespół projektowy wraz z osobami niepełnosprawnymi rekomendacje dla samorządów i innych zarządców obiektów zmierzające do zwiększenia ich dostępności dla wszystkich grup mieszkańców.

Małgorzata Drężek-Skrzeszewska – położna oddziałowa Oddziału Ginekologii Onkologicznej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

Małgorzata Drężek-Skrzeszewska jest specjalistką pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego, położną oddziałowa Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, wykładowcą Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UWM w Olsztynie w Katedrze Pielęgniarstwa.

Bierze udział w licznych badaniach klinicznych z zakresu ginekologii onkologicznej. W ramach indywidualnej praktyki prowadzi prywatną szkołę rodzenia oraz przeprowadza porody w warunkach domowych.

To, co szczególnie wyróżnia Małgorzatę Drężek-Skrzeszewską, to zaangażowanie w profilaktykę chorób nowotworowych u kobiet. Razem z Małgorzatą Kiełczewską od kilku lat przemierzają Warmię i Mazury organizując akcje edukacyjne i wykonując badania cytologiczne dla chętnych kobiet. Dzięki ich zaangażowaniu z badań korzystają kobiety najbardziej wykluczone, mieszkanki wsi, które nie mają w miejscach swojego zamieszkania dostępu do opieki ginekologicznej, rolniczki, którym brakuje czasu i możliwości wybrania się do miasta do lekarza. Na spotkania z położnymi, które odbywają się w świetlicach wiejskich, remizach czy przy okazji wydarzeń, jak dożynki, uczestniczą dziesiątki kobiet, z których wiele nie wykonywało badań przez kilkanaście lat.

Efektem pracy Małgorzaty Drężek-Skrzeszewskiej jest podnoszenie świadomości kobiet w zakresie ginekologii, ale przede wszystkim to, co najcenniejsze – zdrowie i życie, bo wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy jest wyleczalny. O tym, jak ważną pracę wykonuje Małgorzata Drężek-Skrzeszewska i jak wiele jeszcze mamy do zrobienia świadczą statystyki. Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet do 45 roku życia. Co roku rak ten jest wykrywany u blisko 4 tysięcy kobiet w Polsce. Około połowa z nich umiera. Odsetek kobiet przeżywający 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu jest najniższy w Europie i nie przekracza 50%.

Warto jeszcze dodać, że pani Małgorzata razem ze wspomnianą  Małgorzatą Kiełczewską jako pierwsze położne w naszym województwie w ramach prywatnej praktyki przyjmują porody domowe.

 

Małgorzata Kowalewska-Kawuza – influencerka, autorka bloga ladyofthehouse.pl

Niesamowita kobieta, matka, bizneswomen i influencerka. Na co dzień inspiruje setki kobiet, zachęca do działania i motywuje. I tak od 7 lat.

https://www.ladyofthehouse.pl

Konsekwentnie realizuje swoje plany i rozwija bloga, stanowiąc przykład i zachętę do działania. Reprezentuje unikalną osobowość na mapie naszego regionu –  influencerkę, z sukcesami na poziomie krajowym i 7 letnim stażem blogowym. Znana w Polsce, a zupełnie nieodkryta na Warmii i Mazurach, niewiele osób wie, że ten poczytny blog powstaje w naszym rodzimym Olsztynie.

– Jej blog 'Lady of the house’ dwa lata z rzędu został wytypowany do trójki finałowej najlepszych blogów w kategorii *”lifestyle”* w prestiżowym konkursie corocznie organizowanym przez Grupę Onet &TVN „Blog Roku”;

– w 2019 WhitePress w swojej książce o influencerach – wytypował jej blog jako jeden z 9 blogów lifestylowych w Polsce o największym ekwiwalencie reklamowym;

– Jest jedną z 2 blogerek wybranych z Polski reprezentujących nasz kraj na Międzynarodowym Spotkaniu wpływowych blogerów krajów europejskich corocznie organizowanym w Paryżu;

–  Jako ekspertka w swojej dziedzinie, jest częstym gościem TV oraz prasy;

–  Miesięcznie bloga odwiedza blisko* pół miliona Czytelniczek,* dla których stanowi niewątpliwą inspirację ułatwiania sobie życia z zakresu: wystroju wnętrz, remontów, prostych przepisów, projektów DIY, a także kreatywnych pomysłów na co dzień;

– Tylko w 2019 jej video-tutoriale obejrzało ponad 2 mln osób. A to dopiero początek, bo właśnie wybudowała swoje studio – które umożliwi komunikowanie się z odbiorcami znacznie częściej;

– Wydała e-booka, który w 1 miesiąc kupiło ponad tysiąc osób.

O sobie: Po co tworzę bloga? Bo moim marzeniem jest, aby odbiorcy śledzący LadyoftheHouse nauczyli się choć jednej umiejętności DIY, którą przedstawiam na blogu. Bo zrobić sami możemy absolutnie wszystko: wyremontować dom, schudnąć, ugotować pyszny obiad włączając w niego składniki, których wcześniej nie odważylibyśmy się  spróbować – i nagle okazuje się, że nabywając nowych umiejętności, zaczynamy w siebie wierzyć, zaczynamy rozumieć, że możemy wszystko! Ja dla przykładu – stworzyłam swój zawód, swoją firmę, swoją pasję i miejsce, które śledzi setki tysięcy osób, mając jedynie LAPTOP, ogromny zapał i wiarę. Ten entuzjazm i chęć ciągłego rozwoju towarzyszą mi do dziś i staram się zarażać nim śledzące mnie Kobiety.