Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur 2019

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet po raz 21. odbyła się uroczysta Gala Kobiet Sukcesu, podczas której 8 marca uhonorowane zostały panie wybrane przez kapitułę do „Złotej Dziesiątki Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur 2019”.

Patronat nad imprezą objęli: Maria Koc, wicemarszałek Senatu RP, Gustaw Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Piotr Grzymowicz Prezydent Olsztyna.

Gośćmi specjalnymi gali:

 • Aleksandra Kostka, ambasadorka Fundacji Dzieci – Dzieciom, prezenterka telewizyjna, laureatka nagrody „Telekamery” – otrzymała statuetkę Kobiety Sukcesu za osiągnięcia zawodowe i działalność charytatywną.

 • Przemysław Opalach, bokser, Mistrz Świata Federacji WBF, ambasador Fundacji „Przyszłość Dzieci” – otrzymał nagrodę kobiet dla wybitnego mężczyzny, statuetkę DUŻA BUŹKA.

Galę uświetniły występy:

 • Tomka „Chorzeł” Chorzelewskiego, mistrza świata w breakdance, podopiecznego Fundacji Dzieci-Dzieciom;.

 • Tancerzy z zespołu „Ritmo Flamenco” Magdaleny Faszczy;

 • Zespołu tanecznego Coca Cadmans z Elbląga;

 • Pokazy mody młodych projektantów z Łódzkiej Szkoły Projektowania Artystycznego: Nicole Dylewicz i Kacpra Krawla.

Uhonorowana „Złota Dziesiątka” Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur 2019 to panie:

 • Dr Agnieszka Górska – rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie;

 • Marzena Kaszubska – producentka kosmetyków BIOETIQ w Stawigudzie:

 • Alicja Eidtnerrolniczka, zarządca gospodarstwa rolnego w gminie Kozłowo pow. Nidzica, społeczniczka, propagatorka ekologii w rolnictwie;

 • Marzena CzaplickaDyrektor Generalny firmy Mebelux Sp. z o.o. w Ostródzie;

 • Natalia Piotrowska – mistrzyni baristów Polski i Irlandii;

 • Małgorzata Sieniewicz – założycielka i Prezes Zarządu w spółkach For Books Sp. z o.o. i Literacka Sp. z o.o.;

 • Ewa Nisiewicz – właścicielka Zagrody Edukacyjnej „Ziołowy Dzbanek”, prezeska Fundacji „Teraz my” w Sąpach, gmina Młynary.

 • Aneta Orłowska – współzałożycielka zespołu tanecznego Cadmans w Elblągu;

 • Wioletta Sawicka – pisarka, dziennikarka;

 • Magdalena Faszcza – założycielka Studia Animacji Ruchowej Rytm w Olsztynie, propagatorka kultury i tańców Hiszpanii i Irlandii;

Agnieszka Górska – rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii w Olsztynie, doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki

Ma 44 lata, mama dwóch córek. Tytuł doktora otrzymała za pracę dotyczącą subkultury olsztyńskich blokersów. Od grudnia 2017 jest rektorem w WSIiE w Olsztynie. Specjalistka terapii uzależnień i współuzależnienia. Trudne, przemocowe dzieciństwo miało wpływ na to, że pomaga ludziom wychodzić z nałogu.

Urodziła się i wychowała w Olsztynie. Od dziecka jej marzeniem było uczyć innych. Najciekawszą była zawsze zabawa w nauczycielkę. Jako dorosła ukończyła studia na kierunku pedagogika o specjalności Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, jednakże nigdy po studiach nie uczyła w szkole, ponieważ jej drogi życiowe poukładały się inaczej.

Pochodzi z robotniczej rodziny. Jej rodzice rozwiedli się, jak miała niecałe 2 lata. Jej mama ponownie wyszła za mąż. Ojczym lubił alkohol i wciągnął w uzależnienie jej mamę. W domu zaczęły się awantury, również przemoc. Życie w domu było nie do wytrzymania – wspomina Agnieszka.

Każde wakacje od 8 klasy szkoły podstawowej pracowała sprzedając lody, aby zarobić na swoje wydatki, książki do szkoły i ubrania.

Kiedy miała 14 lat poznała chłopaka z bloku obok, który potem został jej mężem. To dzięki niemu, jego wsparciu i wsparciu jego rodziców udało jej się przejść przez wszystkie trudy młodzieńczego życia. Gdzieś w głębi niej było mocne postanowienie, by żyć inaczej. Ojczym zmarł, gdy miała 20 lat. Po jego śmierci pomogła wyjść mamie z uzależnienia.

Rok przed maturą zaszła w ciążę. Przeniosła się do liceum wieczorowego. W grudniu 1993 roku wyszła za mąż, w maju 1994 zdała maturę i w czerwcu urodziła córkę. Druga córka urodziła się 4 lata później. Bardzo zależało jej na zdobyciu wykształcenia, ale pozwolić mogła sobie tylko na studia zaoczne. Najpierw skończyła 2-letnią szkołę pomaturalną Obsługa ruchu turystycznego. Jej mąż wówczas był już w szkole wojskowej.

Było im ciężko. Małe dziecko, kiepska sytuacja materialna. Poszła do pracy w osiedlowym warzywniaku. Potem kupiła budę na rynku przy ulicy Grunwaldzkiej i handlowała ciuchami i butami, owocami i warzywami. Wszystko to się rozsypało, kiedy razem z mężem mieli poważny wypadek samochodowy w 1995 roku i on trafił na rok do szpitala, a był wówczas na ostatnim roku szkoły wojskowej, tuż przed promocją. Została sama z małym dzieckiem i mężem w szpitalu.Nie poddała się. Zamknęła interes na rynku i podjęła pracę kasjerki w osiedlowej hurtowni spożywczej. Nie popracowała tam długo. Zaczęła pracować jako kasjerka w banku PKO. Wreszcie podjęła studia na wymarzonej pedagogice. Gdy je skończyła, zrezygnowała z pracy w banku, przeszła na uczelnię, gdzie studiowała. Naliczała płace, ZUS, zajmowała się kadrami. Skończyła kurs na samodzielnego księgowego bilansistę. Równolegle pracując w kwesturze, zaczęła prowadzić zajęcia dydaktyczne i pisać doktorat.

Właściciele hurtowni spożywczej, w której pracowała, mieli firmę zajmującą się sprzątaniem klatek schodowych. Przyszedł moment, że chcieli ją sprzedać. Agnieszka wzięła kredyt i kupiła tę firmę 1996 roku. Na początku sama w niej sprzątała, aby ją spłacić. Potem zatrudniła pracowników, a sama zbierała pieniądze za usługę od ponad 1000 osób. Firmę ma do dziś. Nie chodzi już po mieszkaniach. Staje do przetargów na sprzątanie.Na uczelni pracowała 8 lat. Potem przeszła do firmy prywatnej na stanowisko dyrektora finansowego. W firmie tej pracowała jeszcze po doktoracie, ale kiedy jej stosunki z szefem uległy pogorszeniu zrezygnowała z niej i zatrudniona została w 2010 r. w WSIiE TWP w Olsztynie. Przeszła w niej wszystkie szczeble. Od opiekuna specjalności, kierunku, opiekuna koła naukowego do dziekana Wydziału Zamiejscowego w Kętrzynie, na którego została powołana w kadencji 2014-2018. Podjęła szereg działań, które miały na celu budowanie silnej marki uczelni.

Równolegle prowadziła też działalność szkoleniową. W ostatnim okresie napisała wspólnie z koleżanką około 10 projektów szkoleniowych skierowanych do prywatnych przedsiębiorców i ich pracowników oraz dla osób bezrobotnych i młodzieży wchodzącej na rynek pracy.

Pracując jako dziekan Wydziału zamiejscowego WSIiE w Kętrzynie zorganizowała w 2016 r. Międzynarodową Konferencję naukową pn. „Człowiek w obliczu współczesnych zachowań i zagrożeń – dzieci, młodzież, dorośli”. Podejmowała także szereg działań edukacyjnych i kulturowych wraz z włączeniem w nie studentów na rzecz Ośrodka dla Cudzoziemców: zajęcia dla dzieci, współpraca z uniwersytetem III wieku, współpraca z powiatowym Domem Dziecka w Kętrzynie, wykłady otwarte dla mieszkańców Kętrzyna i osób spoza regionu np. z ochrony danych osobowych.

Ważnym aspektem jej pracy było także nawiązywanie porozumień i współpracy z licznymi instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami oraz angażowanie się w partnerstwa z otoczeniem gospodarczym. Była inicjatorką nowych specjalności dla studentów studiów licencjackich i studiów podyplomowych.

W grudniu 2017 roku powierzono jej funkcję rektora w WSIiE TWP w Olsztynie. Od razu podjęła współpracę z władzami regionu i miasta. W Uczelni utworzono Centrum Ochrony Danych. Jako pierwsi w Olsztynie uruchomili studia podyplomowe pn. Inspektor ochrony danych osobowych. W planach jest otwarcie Akademii Innowacyjności. Utworzono na Wydziale Nauk Społecznych w Olsztynie studia I stopnia na kierunku Administracja. Obecnie pracują nad wnioskiem dotyczącym uruchomienia w Olsztynie i Kętrzynie studiów II stopnia na kierunku Administracja. Uruchomiono działania w zakresie realizacji kształcenia w ramach podwójnego dyplomu z Rosją i Ukrainą na kierunku ekonomia od roku akademickiego 2019/2020.Obecnie pod jej redakcją przygotowywana jest książka pt. „Zagrożenia człowieka. Między pesymizmem i nadzieją”.

Jej działania przynoszą wymierny, namacalny skutek, bo przyciągają nowych studentów do uczelni, którą kieruje. Rekrutacja na studia na wszystkich uczelniach, również publicznych, w minionych latach systematycznie spadała. W WSIiE TWP w ostatniej dekadzie co roku średnio zaczynało studia o 15-20% osób mniej. W 2018 roku uczelnia WSIiE zanotowała już wzrost o 25%.

W Olsztynie funkcjonują 3 niepubliczne uczelnie i pod względem rekrutacji studentów to właśnie WSIiE pod kierunkiem Agnieszki Górskiej wysforowała się na czołową pozycję. Jej marzeniem jest wzmacnianie pozycji uczelni niepublicznych w naszym systemie edukacyjnym.

 

Marzena Kaszubska – właścicielka marki kosmetyków BIOETIQ

Żona i matka trójki dzieci. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Po studiach rozpoczęła pracę w laboratorium fizyko-chemicznym renomowanej firmy, laboratorium mikrobiologicznym, a także współtworzyła system zarządzania jakością i szkoliła pracowników z utrzymania jakości i higieny. W firmie tej spędziła ponad 15 lat, a obecnie poświęciła się w całości tworzeniu i rozwojowi swojej marki kosmetyków naturalnych BIOETIQ.

Jej przygoda z tworzeniem kosmetyków zaczęła się od wigilijnego rodzinnego spotkania, kiedy to podarowała mamie krem jednej z renomowanych firm kosmetycznych, który bardzo ją uczulił. Ona sama oraz wielu jej znajomych miało ogromny problem z doborem kosmetyku skutecznego, ale takiego, który nie wywoła reakcji alergicznych na skórze.

Razem z mężem, który będąc biotechnologiem z wykształcenia, również doskonale orientował się w aspektach chemiczno-biotechnologicznych, zaczęli zgłębiać temat kosmetyków i produktów, z których się je tworzy. Gdy już zgłębili problem, podjęli wspólnie próbę stworzenia własnych kosmetyków, oczywiście naturalnych i hipoalergicznych. Pierwsze kremy powstały w warunkach domowych i używali ich tylko w gronie rodzinnym. Były dla nich (i wciąż są) antidotum na wszelkie problemy skórne i już po jednym zastosowaniu goiły spękane rączki ich dzieci, skutecznie nawilżały wysuszoną skórę i nigdy nie wywołały alergii. Szybko zyskały na popularności najpierw wśród bliskich, później wśród znajomych, którzy zgłaszali się po nie ze względu na problemy skórne. Oni rozwijali temat idąc dalej, szukając coraz to innych, skuteczniejszych składników.

Widząc skuteczność, rosnące zainteresowanie i wdzięczność wielu osób, Marzena Kaszubska zaczęła zastanawiać się nad porzuceniem stabilnej posady w dużej firmie i założeniem własnej działalności gospodarczej. Pomimo wielu głosów i rad typu: ”ogromna konkurencja w kosmetyce”, „nie dasz rady”, „nie podołasz wymaganiom prawnym” , „masz stabilną pracę, więc się jej trzymaj”, postanowiła zwolnić się z pracy i założyć firmę MK NATURAL COSMETICS produkującą kosmetyki naturalne. Poszła za głosem serca i swoją pasją!

Złożyła wniosek o wynajem powierzchni laboratoryjnych w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. Rada naukowa zaopiniowała pozytywnie wniosek.

Początkowy okres działalności był bardzo trudny i pracowity oraz obfitujący w zdobywanie doświadczeń. Z jednej strony musiała podołać wymaganiom prawnym, którym podlegają kosmetyki, z drugiej tworzenie kolejnych produktów i duże koszty z tym związane, i z trzeciej – sprzedaż nieznanych niemal nikomu kosmetyków na rynku, w którym sklepowe półki uginają się od mnogości kosmetyków.

Próbowali z mężem sprzedawać jeden produkt na różne sposoby i łatwo nie było. Z jednym produktem tworzenie sieci dystrybucyjnej było niezwykłym wyzwaniem. Wiele osób było przekonanych, że nie podołają konkurencji. Pani Marzena nie traciła nadziei i pewna, co do jakości ich produktu, z miesiąca na miesiąc sprzedawała coraz więcej kremów.

Początkowo były to sklepy lokalne z województwa Warmińsko-Mazurskiego. Z czasem przybywało im klientów i zwolenników marki. Przybywało sklepów, które chętnie kupowały od nich produkty, a były to już nie tylko sklepy z Olsztyna i okolic, ale także sklepy w największych miastach w Polsce. Zaczęli nawet eksportować swoje produkty do Estonii, Wielkiej Brytanii na Litwę.

Oprócz zwiększenia sprzedaży zaczęły pojawiać się inne sukcesy. Ich krem zajął drugie miejsce w głosowaniu publiczności w konkursie na „Najlepszy produkt Warmii i Mazur”.

Wyjątkowym osiągnięciem w roku 2017 było przyznanie przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej prawa ochronnego dla naszej marki kosmetyków BIOETIQ.

W roku 2018 był kolejny sukces – przyznanie lauru NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH w kategorii „Innowacja i Rozwój” przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W tym samym roku ich produkt Vita Ampułka znalazła się w katalogu Innowacyjnych Produktów Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.Siedzibę firmy przenieśli do miejsca zamieszkania w Stawigudzie rozbudowując istniejącą infrastrukturę i tworząc w niej własne laboratorium z biurem i pomieszczeniem magazynowym.

W ich ofercie znajduje się obecnie 21 produktów kosmetycznych. Współpracują z laboratoriami, uczelniami i firmami w Polsce oraz dostawcami najwyższej jakości surowców z całego świata. Ich obroty finansowe rosną z roku na rok, a produkty są dostępne w ok. 200 sklepach w Polsce, w miastach takich jak Kraków, Wrocław, Poznań, w sklepach internetowych.

Po kilku latach funkcjonowania na rynku, zmagając się z dużą konkurencją i innymi problemami, z wielką dumą pani Marzena czyta każdą wiadomość od zadowolonego klienta. Wie, że nie byłaby tu gdzie jeste, gdyby nie mąż, który zawsze był dla niej podporą, jego pomocna dłoń, a także ogromna wiedza są dla niej bezcenne.

Z ogromną nadzieją patrzy w przyszłość i dalszy rozwój ich małej rodzinnej marki kosmetyków. Już dziś trójka dzieci podziela jej pasję, a w przyszłości chciałyby ją rozwijać. Najstarsza córka, uczennica olsztyńskiego liceum o profilu biologiczno-chemicznym, w przyszłości pragnie być lekarzem dermatologiem, alergologiem i pomagać w dalszym rozwoju marki kosmetyków BIOETIQ.

Marzena CzaplickaDyrektor Generalny/Zarządzający – Mebelux Sp. z o.o. w Ostródzie

Marzena Czaplicka z determinacją i ogromnym zaangażowaniem od 11 lat prowadzi fabrykę mebli biurowych Mebelux. Zarządza fabryką zatrudniającą obecnie 78 osób, o obrocie rocznym 18 mln złotych. W przeciągu ostatnich 2 lat pozyskała dla firmy finansowanie w wysokości 4,5 mln złotych ze środków zewnętrznych. Do zawodu menedżerki została dobrze przygotowana. Studiować zarządzanie zaczęła w Olsztynie w Wyższej Szkoła Informatyki i Zarządzania, potem była Wyższa Szkoła Zarządzania w Płocku, Zarządzanie administracją, studiowała już w Minnesocie USA, a następnie Zarządzanie, MBA University of New Brunswick w Kanadzie.

Fabryka mebli biurowych „MEBELUX” w Ostródzie istnieje na rynku od 1995 roku. Produkcja mebli odbywa się w nowoczesnych obiektach o łącznej powierzchni 10.000 m² przy użyciu profesjonalnych linii technologicznych (obrabiarki sterowane numerycznie) do obróbki płyt wiórowych laminowanych melaminą. Jakość materiałów użytych do produkcji, profesjonalna obsługa i poziom sprzedaży stawiają tę firmę w czołówce polskich producentów mebli biurowych. Ich produkty są dystrybuowane zarówno w kraju jak i zagranicą. 

Marzena Czaplicka posiada również fascynującą pasję do sportów, raczej uznawanych za ekstremalne. Kocha rower, łyżwy, narty zjazdowe i biegowe. Wjechała rowerem na wysokość 4800 m n.p.m. w Himalajach, rocznie przejeżdża ok 12 tys. km rowerem zarówno po lokalnych trasach jak i biorąc udział w międzynarodowych wyprawach. Zimą na specjalistycznych łyżwach pokonuje na mazurskich jeziorach jednorazowo odcinki od 50 do 100 km, brała udział w maratonie łyżwiarskim w Kuopio, w Finlandii. Nie jest jej celem jednak wygrana, czy rywalizacja w grupie, tylko czysta przyjemność wynikająca z uprawiania sportu.

Małgorzata Sieniewicz – założycielka i Prezes Zarządu w spółkach For Books Sp. z o.o. i Literacka Sp. z o.o.

Absolwentka filologii polskiej i prawa. Prywatnie mama trojga dzieci. Od 18 lat zawodowo zajmuje się działalnością związaną z kulturą, zwłaszcza z dziedziny promocji czytelnictwa. Od 2010 stara się udowodnić sobie i innym, że książka to nie tylko niszowe hobby, ale też sposób na biznes.

Prowadziła klimatyczną, niezależną księgarnię z kawiarnią na olsztyńskim Starym Mieście (7 miejsce w plebiscycie na najpiękniejszą księgarnię w Polsce), organizując rozmaite wydarzenia artystyczno-kulturalne.

W 2013 sprzedaż książek przeniosła do internetu, otwierając Pocztę Książkową – firmę specjalizującą się w książkach zapakowanych na prezent. W tym czasie ruszyła też internetowa sprzedaż pamiątek regionalnych „Rzeczy Stąd” – czyli z Warmii i Mazur.

Zainicjowała i koordynowała dwie edycje Festiwalu do Czytania. Jest członkinią jury Nagrody Literackiej Warmii i Mazur „Wawrzyn”.

Została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nominowana do tytułu Olsztynianina Roku za promocję czytelnictwa.

W 2017 roku wraz z Urszulą Witkowską założyła start-up „Literacka Sp. z o.o.”, który stworzył aplikację dla podróżników kulturowych „Plot on Spot”. Portal przenosi świat fikcyjnych opowieści: książek, filmów i seriali – w realną przestrzeń na mapie. Użytkownicy mogą tworzyć szlaki zwiedzania śladami ulubionych bohaterów literackich i filmowych w dowolnym miejscu na świecie. W tym roku planowane jest wejście platformy na rynek USA pod nową nazwą Story Planet.

Obecnie spółka zatrudnia 9 osób, w tym kadrę naukową pracującą nad SZREKiem – Systemem Zaawansowanych Rekomendacji Książek. Już wkrótce dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji analizującej treści e-booków Automatyczny Recenzent będzie pomagał wybrać najlepsze książki dopasowane do gustu i nastroju czytelnika.

Firma na co dzień pracuje w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. W styczniu br. w spółkę zainwestował fundusz Simpact Fund – pierwszy w Polsce fundusz inwestycyjny typu venture capital oparty na idei Impact Investing, gdzie kluczowym kryterium zaangażowania w projekt jest jego potencjał wywierania pozytywnego wpływu na rozwój społeczeństwa.

Magdalena Faszcza – założycielka Studia Animacji Ruchowej Rytm w Olsztynie, propagatorka kultury i tańców Hiszpanii i Irlandii.

Z wykształcenia jest polonistką o specjalności z teatrologii, jednak jej pasją jest taniec i kultura hiszpańska. Zawodowo połączyła te dwie dziedziny i z sukcesem od 2005 roku prowadzi Studio Animacji Ruchowej Rytm, tańczy i uczy Flamenco. Jest prekursorką takich form tańca jak: Flamenco, Bellydance i Taniec irlandzki w naszym regionie. Magda organizuje koncerty i eventy artystyczne z dziedziny flamenco, tańca latino, tańca brzucha i tańca irlandzkiego. W wielu projektach udziela się charytatywnie.

Jest pomysłodawczynią i koordynatorem spektakli muzyczno-tanecznych „Dar Królowej Róż”, „Płomienie nad Pasłęką”, „Oblicza Rytmu”, „Buduar”, „Taneczne Oblicza Olsztyna”, „Orientacja Flamenco” wystawianych na olsztyńskich scenach. Przygotowane przez nią widowiska zobaczyło blisko 3000 osób. Stworzyła koncepcję i zorganizowała Festiwal 1000baśni skierowany do dzieci i całych rodzin. Na przestrzeni 13 lat zorganizowała ponad 100 eventów i koncertów artystycznych na terenie całego regionu.

Jest stypendystką w dziedzinie kultury i sztuki Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego. W 2018 Stowarzyszenie Pro Kultura uznało ją „Uskrzydloną Roku”- za dokonania w obszarze animacji kultury.

Magdalena od lat reprezentuje Olsztyn w ogólnopolskich projektach artystycznych m.in. Zarzuela we Wrocławiu, Tablao lub „Carmen Concierto” w Warszawie.

Zainicjowała Flamenco w Bydgoszczy i Toruniu. Obecnie rozwija grupę pasjonatek flamenco w Mławie. Jako pedagog jest związana z Międzynarodowym Festiwalem Tańca w Lądku Zdroju.

Jako członkini zarządu Stowarzyszenia „Z Uśmiechem”- brała czynny udział w organizacji 8 edycji Festiwalu BabaFest, obecnie pracuje przy edycji 9. Wspierała organizację wszystkich edycji Festiwalu Progressteron, które odbyły się w Olsztynie.

Od 2006 roku współpracuje z olsztyńskim teatrzykiem piosenki satyrycznej „Czyści jak łza”. Odbyła liczne koncerty w Polsce, w tym w teatrze Buffo.

Przez 5 lat z powodzeniem prowadziła zespół „Celticdance”, obecnie rozwija zainteresowania dojrzałych amatorek tańca w ramach zespołu „Ritmo Flamenco”.

W ramach działalności kulturalnej z powodzeniem prowadzi prelekcje dotyczące kultury Andaluzji oraz Irlandii.

Organizuje specjalistyczne warsztaty w kraju i poza granicami Polski.

Andaluzję wielokrotnie odwiedzała z pasjonatami z całej Polski – znakomicie organizuje wyjazdy tematyczne i sprawdza się jako przewodnik nie tylko po Andaluzji, ale także Barcelonie.Zaprasza zagranicznych artystów do Olsztyna, zaznaczając trwale Olsztyn na flamencowej mapie świata.

Obecnie zaraża dzieci i młodzież kulturą Andaluzji i Irlandii w ramach pracowni tańca charakterystycznego Pałacu Młodzieży w Olsztynie.

Jako artystka i tancerka brała udział w projektach artystycznych m.in:

 • Carmen Concierto”- TTNTF Warszawa

 • Dziadek do orzechów” Olsztyn

 • Contratiempo” Łódź

 • trasa koncertowa Filharmonii Narodowej – audycje flamenco

 • Corazón Flamenco” Warszawa

 • Despelote” Poznań

 • Punto Latino” Poznań

Zawsze powtarza, że „postawa to gracja, gracja to magia, a magia to taniec”. Sukcesem jest dla niej praca, która jest pasją i przyjemnością oraz ludzie, którzy dzięki niej odkrywają w sobie potencjał i radość życia.

Ewa Nisiewicz – właścicielka Zagrody Edukacyjnej „Ziołowy Dzbanek, współwłaścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Ziołowy Dzbanek”, prezeska Fundacji „Teraz my” w Sąpach, gmina Młynary

 

Laureatka XVII Ogólnopolskiego Konkursu „Sposób na Sukces”. W lipcu 2017 roku Ewę Nisiewicz, prezesa Fundacji „Teraz My” doceniono za „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej wsi Sąpy (gmina Młynary) poprzez założenie wioski tematycznej „Babia Dolina”, Zagrody „Ziołowy Dzbanek” oraz stworzenie Chaty Zielarskiej i Wiaty Gancarskiej.

Ewie Nisiewicz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w 2018 r. wyróżniając osoby i firmy promujące nasz region w kraju i za granicą przyznał laur „Najlepszym z Najlepszych”.

Fundacja „Teraz My” działa w Sąpach ponad 8 lat. Głównymi jej celem jest wyrównanie szans dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, wspieranie rozwoju lokalnego i regionalnego, pobudzanie aktywności społecznej. Fundacja wraz z mieszkańcami uczyniła z Sąp wieś atrakcyjną turystycznie, do której na rozmaitego typu zajęcia i warsztaty przyjeżdżają goście z zewnątrz.

Atrakcje wymyślone przez Ewę Nisiewicz:

 • Chata zielarska. W zaciszu chaty, można zgłębić tajniki zielarskiego kunsztu.

 • Wiata garncarska. Przy kołach garncarskich można wyczarować własne cudeńka, które potem zostaną wypalone w piecu garncarskim.

 • Zagroda Edukacyjna „Ziołowy Dzbanek”, gdzie można uczestniczyć w 12 różnych warsztatach edukacyjnych m.in.: zielarstwa, garncarstwa, rękodzieła, gospodarczych prac rolnych.

 • Gospodarstwo Agroturystyczne „Ziołowy Dzbanek” – gdzie można wypocząć w klimatycznych pokojach ziołowych: lawendowym, makowych, chabrowym, lnianym i nagietkowym.

 • Ogród ziołowy, w którym znajduje się około 40 gatunków ziół. W okresie wiosenno-jesiennym ogród żyje swoim naturalnym rytmem, ekspansją kolorów i zapachów, którym trudno się oprzeć.

 • W Mini ZOO zobaczyć można miniaturki owieczek i kózek, bażanty, pawie, kucyka, kaczki pekinki i króliczki.

Ewa Nisiewicz urodziła się i wychowała na wsi. Jej rodzice byli rolnikami, tak jak i dziadkowie. Jej zamiłowanie do nauki i czytania książek, zaskutkowało tym, że jako jedyna z rodziny skończyła studia wyższe z bibliotekoznawstwa na UMK w Toruniu w 2000 r., a potem wraz z mężem Waldemarem, podjęli decyzję o powrocie na wieś i przejęciu gospodarstwa po rodzicach. Obecnie mają 13 ha ziemi. Po studiach z mężem zdecydowali, że powrócą na wieś. Podjęli z mężem dodatkowo pracę jako nauczyciele w małej szkole w Młynarach, Ewa ucząc informatyki i prowadząc bibliotekę, a jej mąż jako nauczyciel historii i wos-u. Ewa ukończyła liczne studia podyplomowe: z filologii polskiej, informatyki i edukacji dla bezpieczeństwa.

Pierwszym jej wyzwaniem było stworzenie księgozbioru biblioteki gimnazjum bez żadnych środków finansowych. Zorganizowała liczne loterie i akcje, z których za uzyskane pieniądze zakupiła około 2500 woluminów. Wielką radością było aktywizowanie dzieci w zakresie czytelnictwa. Akcja tworzenia księgozbioru trwała 10 lat.

Miała potrzebę tworzenia nowych przedsięwzięć skierowanych do uczniów i mieszkańców gminy Młynary, gdyż jako wiejskie dziecko, zawsze było jej przykro, że nie mogła korzystać z życia kulturalnego, jakie miały miejskie dzieci. I postanowiła, że będzie aktywizować mieszkańców do zmiany otoczenia, by brali udział w wielu akcjach, projektach, zarówno w szkole jaki i poprzez założoną w 2010 r. przez nią Fundację „Teraz My”. Pracując w szkole nauczyła się pisać projekty nie tylko dla szkoły, ale i dla Fundacji, pod kątem mieszkańców wsi i swoim.

W 2009 r. Ewa Nisiewicz i jej mąż kupili opuszczoną, zniszczoną gospodarkę, sąsiadującą z ich domem. Jednocześnie w tym samym czasie prowadzili gospodarstwo, wychowywali dwie małe córeczki, pracowali w szkole, Ewa prowadziła Fundację, pisała projekty. Sami robili remont w nowej gospodarce. Po siedmiu latach powstała Zagroda Edukacyjna „Ziołowy Dzbanek”, a potem Agroturystyka „Ziołowy Dzbanek”. Budynki były sukcesywnie remontowane, to w nich odbywały się wszystkie nieodpłatne zajęcia dla dzieci i dorosłych z gminy przez 8 lat.

Wiejskie dzieci miały w zasięgu ręki przez wiele lat: warsztaty artystyczne przez cały rok z cyklu „Wiła wianki i …”, wyjazdy, turnieje „W pogoni za Babim Latem” w ramach realizowanych projektów przez fundację. Również 2 projekty zrealizowała z zakresu małych ojczyzn, między innymi powstała gra planszowa o gminie Młynary, puzzle młynarskie, memory młynarskie itp. Te stworzone pomoce dydaktyczne wykorzystywała podczas wieloletnich, organizowanych przez nią i jej męża „Turniejów wiedzy o gminie Młynary”.

Dorośli mieszkańcy wsi, widząc działania Fundacji, również zaczęli dostrzegać potrzebę zmian we wsi Sąpy. Ewa Nisiewicz wraz z mieszkańcami podjęła działania dążące do powstania wioski tematycznej „Sąpy – Babia Dolina”.

Od 2014 r. 2 krotnie złożone przez fundację, a potem jeden raz z nowopowstałym Stowarzyszeniem Mieszkańców Wsi Sąpy wnioski na konkurs „Wieś z Inicjatywą powiatu Elbląskiego” zdobyły I miejsce – 2015, II miejsce – 2016, III miejsce – 2017. Pozyskane pieniądze z nagród przeznaczyli na upiększanie wsi. Powstał panoramiczny witacz z Babami o wymiarach 10m x 12 m, liczne rzeźby bab, w ramach nieodpłatnych warsztatów w ich zagrodzie mieszkańcy sami wyrzeźbili sobie numery domów w kształcie bab, które zdobią każdy dom we wsi. Ewa zakupiła koszulki z logo Sąpy – Babia Dolina, namiot itp. Godnie
z mieszkańcami reprezentują swoją wieś na zewnątrz.

W ramach programu Leader pozyskała dofinansowania na modernizację budynków: na Chatę Zielarską, Wiatę Garncarską. Założyła zagrodę edukacyjną, agroturystykę, ogród ziołowy, mini zoo. Przewodnim tematem są zioła i glina. Jej i męża humanistyczne wykształcenie, wrażliwość na tradycję i kulturę pozwoliły jej stworzyć własny świat w małej wsi, gdzie razem z ludźmi tworzy i zmienia polską wieś.

Gospodarstwo Ewy i Waldemara Nisiewiczów „Ziołowy Dzbanek” należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Prowadzą je 4 lat. Istotą działalności zagrody edukacyjnej jest przybliżanie procesów zachodzących w naturalnym środowisku gospodarstwa wiejskiego. Goście mogą brać udział w 12 warsztatach z zielarstwa, garncarstwa, motania bab czy robienia masła.

Wioletta Sawicka – pisarka, dziennikarka.

Dziś Wioletta Sawicka ma na swoim koncie już 7 udanych książek i powstaje ósma. Z pisarstwa zaczyna się już utrzymywać. To ciepłe opowieści o szczerych uczuciach, pokonywaniu trudności i wybaczaniu. Choć okładki oraz tytuły pozornie sugerują, że pozycje są klasycznymi romansami, to oprócz wątku miłosnego w książkach autorki pojawiają także inne, równie ciekawe, tworzące złożoną, wielowarstową fabułę. 

Jej kobiece powieści „Wyjdziesz za mnie, kotku?”, „Będzie dobrze, kotku”, „Jak się odnajdziemy, kotku?” i „Wyspy szczęśliwe”, „Czas próby”, „Piękna miłość”, przynoszą czytelniczkom otuchę, optymizm i ciepło oraz wprawiają w doskonały, nieco sentymentalny nastrój. Oto fragment recenzji jej książki: Książki Wioletty Sawickiej są jak ten najcieplejszy kocyk, którym otulamy się dokładnie wtedy kiedy potrzeba. Dają nie tylko ciepło, ale też przyjemność i spokój. Odgradzają od chłodniejszej rzeczywistości, poprawiają humor. To właśnie takie książki stawiamy na półce z tymi ulubionymi.”

Wioletta Sawicka pasjami lubi czytać książki. Najlepiej kilka naraz. Wycieczki – tylko w odludne miejsca. Najlepiej rowerem do lasu.

Prywatnie szczęśliwa żona wciąż tego samego męża, matka bardzo dorosłego syna oraz dorastającej córki. Uważa, że współczesna kobieta wręcz powinna dążyć do niezależności ekonomicznej dla własnego poczucia bezpieczeństwa i lepszej kondycji psychicznej.Urodziła się i mieszka w Olsztynie. Z wykształcenia pedagog. Wiele lat pracowała w Radiu Olsztyn zajmując się tematyką gospodarczo-polityczną. Zaznajomiona jest też z dziennikarstwem prasowym i telewizyjnym. Dzisiaj zawodowo realizuje się w pisaniu reportaży i przeprowadzaniu wywiadów z ciekawymi ludźmi.

Wiele lat temu zrezygnowała z pracy w radiu i podążyła za mężem. 5 lat swojego życia spędziła w Szwecji. Po latach emigracji z ulgą wróciła do rodzinnego Olsztyna. Powrót do dawnego zawody był trudny. Przeżyła wtedy głęboką depresję trwającą wiele miesięcy. Przypadkowo spotkana pisarka z Mazur, wcześniej również koleżanka po fachu radiowym, Katarzyna Enerlich, natchnęła ją pomysłem napisania pierwszej powieści. Pisanie okazało się najlepszą terapią.

Za namową męża z pierwszym maszynopisem pojechała na Targi Książki do Warszawy. Niepewnie podeszła do stoiska wydawnictwa Prószyński i spółka. Powiedzieli, że oddzwonią. Oddzwonili. Pierwszy nakład nie był wielki. Rozszedł się szybko, dlatego wydawnictwo poprosiło o kolejną powieść. Nieważne były pieniądze za książki (bardzo skromne), ważny był kontakt z czytelnikami, wyjazdy na spotkania w całej Polsce. To dawało jej napęd do pisania kolejnych powieści.

Alicja Eidtnerrolniczka, zarządca gospodarstwa rolnego w Turówku i Turowie, gm. Kozłowo w powiecie nidzickim, społeczniczka, propagatorka ekologii w rolnictwie.

Alicja Eidtner związana jest z rolnictwem i szeroko rozumianymi obszarami wiejskimi od 35 lat. Wraz z mężem zarządza 900 ha gospodarstwem rolnym w Turówku i Turowie w powiecie nidzickim. Ważną sprawą jest dla niej ochrona środowiska. Podejmuje szerokie działania na przejście całym 900 ha gospodarstwem na ekologię.

W 1983 roku po średniej szkole ekonomicznej rozpoczęła pracę w PGR w Dylewie jako pracownik biurowy. Trzy lata później pracowała już w Zakładzie Doświadczalnym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie na stanowisku referenta ds. skupu surowca i na tym stanowisku, w tym zakładzie pracowała do roku 1998.

W roku 2003 zaczęła pracę jako zarządca rolny w firmie Agrint Sp. z o.o, która gospodaruje na areale kilkuset hektarów i zajmuje się produkcją zbóż konsumpcyjnych wysokiej jakości. Firma ta powstała na bazie byłego PGR w gminie Kozłowo w powiecie nidzickim. Firma tadzięki umiejętnościom i wiedzy z zakresu rolnictwa Alicji Eidtner odniosła sukces rynkowy i prężnie działa do dziś jako doskonały przykład dla innych wielkoobszarowych gospodarstw rolnych.

Ponadto w roku 2008 Alicja Eidtner utworzyła wraz z mężem własne gospodarstwo rolne o powierzchni 80 ha powstałe na bazie dzierżawy. W gospodarstwie 50 ha prowadzą uprawy ekologiczne, co nie jest powszechną praktyką na terenie naszego regionu w zakresie produkcji zbóż.

Nie bez znaczenia jest również szeroka działalność społeczna Alicji Eidtner, która przez trzy kadencje pełniła funkcję radnej gminy Kozłowo i zajmowała stanowisko przewodniczącej rady tej gminy. Przez dwie kadencje Pani Alicja pełniła również funkcję członka rady powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie nidzickim, gdzie aktywnie zajmowała się sprawami rolnictwa nie tylko w powiecie, ale w całym regionie. Jest też twórcą i członkiem kliku stowarzyszeń działających na rzecz krzewienia kultury wiejskiej, obyczajów i tradycji kulinarnych.

Od 8 lat pełni funkcję członka zarządu Stowarzyszenia Brama Mazurskiej Krainy, jest też założycielką istniejącego od roku 2010 Stowarzyszenia KEKS – „Kozłowska Ekologiczna Kuźnia Smaku”, w ramach którego powstała wioska tematyczna Kraina Pogody Ducha w Browinie zajmująca się promocją lokalnych produktów.

Stowarzyszenie KEKS realizuje wiele inicjatyw społecznych, szkoleniowych służących lokalnej społeczności np. szkolenia z ekologii, rozwoju osobistego, komunikacji, tworzenia produktów turystycznych, tworzenia wiosek tematycznych, produktu lokalnego.

Z inicjatywy KEKS powstał szlak kajakowy w gminie Kozłowo po 4 jeziorach: Szkotowskie, Głowacz, Kownatki, Konty. Powstało miejsce odpoczynku i relaksu na wyspie tzw Św. Ekspedyta, powstał jedyny szlak do nordick walking. Cyklicznie organizują w lipcu Inscenizację Bitwy pod Tannenbergiem w Browinie, przyciągającą coraz więcej zainteresowanych osób i angażującą miejscową ludność do pracy na rzecz swojego środowiska.

Alicja Eidtner jest organizatorką wielu konkursów kulinarnych promujących lokalne rolnictwo ekologiczne. Jako pierwsza w regionie sprowadziła również i promowała hodowlę kur rasy „zielononóżka”.

W 2003 roku Alicja Eidtner za swoją działalność społeczną otrzymała tytuł dobroczyńcy roku i statuetkę Gregorowiusa nadawaną przez Kapitułę Nidzickiego Funduszu Lokalnego w kategorii osoba indywidualna. W roku 2016 rozpoczęła wspieranie lokalnej społeczności wiejskiej zajmującej się rolnictwem w gospodarstwach rodzinnych w zakresie sprzeciwu wobec budowy dużych ferm przemysłowych drobiu na terenie gminy Kozłowo. Jako przewodnicząca Rady Gminy doprowadziła do sytuacji, że zatrzymano powstanie na terenie gminy Kozłowo 98 ferm wielkopowierzchniowych budynków gospodarczych (fermy drobiu) poprzez uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego na obszarach zagrożonych.

W latach 2007-2015 była członkiem Warmińsko Mazurskiej Izby Rolniczej.

Za swoją działalność została odznaczona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaką honorową „ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA”.

Od dwudziestu lat prowadzi dział specjalny produkcji rolnej – hodowla psów rasowych „Pałacowe Piękności”.

Prywatnie szczęśliwa żona, mama i babcia.

Natalia Piotrowska – mistrzyni baristów Polski i Irlandii, założycielka i właścicielka palarni kawy Bless Coffee Roasters w Olsztynie oraz sklepu stacjonarnego z autorską kawą

Wicemistrzyni Baristów Polski 2019, Mistrzyni Baristów Polski 2017 i reprezentantka Polski na Mistrzostwa Świata Baristów w Seulu, dwukrotna Mistrzyni Baristów Irlandii oraz zdobywczyni siódmego miejsca w Mistrzostwach Świata Baristów jako reprezentantka Irlandii. Od dwóch lat jest właścicielką palarni kawy Bless Coffee Roasters w Olsztynie, od roku prowadzi także sklep stacjonarny z kawą przy ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie.

W irlandzkiej restauracji, w której pracowała w 2008 roku została wysłana na podstawowe szkolenie dla baristów, które było tak interesujące, że zaczęła dużo czytać na temat kawy a potem zaczęła brać udział w konkursach dla baristów. W 2010/2011 roku po raz pierwszy spróbowała swoich sił w takim konkursie. Stopniowo zaczęła traktować pracę baristy jako profesję poświęcając setki godzin na treningi. Ponad profesję zaangażowana była w rozwój restauracji na szczeblu menadżerskim odpowiadając za rozwój firmy oraz szkolenie stałych i nowych pracowników.

W 2015 po raz pierwszy zdobyła tytuł Mistrza Baristów Irlandii i reprezentowała Irlandię na Mistrzostwach Świata w Seattle. Warsztat zdobywała współpracując z Mistrzami Baristów innych krajów oraz Mistrzem Świata w tej dziedzinie, zdobywając doświadczenie w Irlandii i Australii. W roku 2016 obroniła tytuł i zajęła 7 miejsce na 60 krajów reprezentując Irlandię na Mistrzostwach Świata Baristów. Rok 2015 to także moment rozpoczęcia indywidualnej pracy konsultingowej w zakresie branży kawowej na terenie Irlandii oraz zajęcie miejsca w finale regionalnym w kategorii Best Business Idea (Najlepszy Pomysł na Biznes) w konkursie Irish Best Young Enterpreneur 2015 (konkurs Najlepszy Przedsiębiorca Irlandii 2015).

Własną palarnię kawy Bless Coffee Roasters w Olsztynie prowadzi od 2017 roku. Dba w niej o każdy szczegół, o warunki przechowywania zielonego ziarna, wkłada dużo pracy w proces wypalania ziaren w taki sposób, aby smak i aromat jej kaw był jak najlepszy. Edukuje konsumentów, aby wiedzieli czego od dobrej kawy wymagać i aby pozyskiwali świadomość na temat kaw wysokiej jakości segmentu speciality. W ofercie ma kawy z wielu kontynentów stale poszerzając swoją ofertę, spotkać można kawy z Rwandy, Kenii, Etiopii, Hondurasu, El Salwadoru, Kolumbii, Gwatemali, Nikaragui, Peru, Kostaryki oraz Brazylii. Zaopatruje klientów w całej Polsce i za granicą, prowadzi sklep stacjonarny i internetowy.Bless Coffee Roasters organizuje również warsztaty kawowe, które są okazją do poznania świata kaw wysokiej jakości, podstawowych technik parzenia kaw metodami alternatywnymi. Warsztaty tego typu to okazja do zapoznania się z tym, w jaki sposób różnego rodzaju czynniki takie jak temperatura wody, stopień zmielenia kawy oraz jakość ziaren kawy wpływa na finalny efekt w filiżance. Uczestnicy warsztatów mają możliwość poznania charakterystyki jednej z najbardziej pożądanych kaw na świecie np. Geishy, która w gronie innych kaw bardzo wysokiej jakości jest serwowana także na co dzień w sklepie stacjonarnym.

Ponad pracę związaną z prowadzeniem palarni oraz sklepem stacjonarnym i internetowym, Bless Coffee Roasters zajmuje się także pracą z podmiotami zewnętrznymi pod względem projektów takich jak audyty jakości, projekty opracowań wiedzy i merytoryki wraz z projektami szkoleniowymi oraz projektami motywacji pracowników, współpracuje przy realizacji produktowych nagrań telewizyjnych, współpracuje z producentami sprzętu tworzonego dla branży kawowej realizując tego typu usługi dla dużych marek w Polsce i poza jej granicami.

Bless Coffee Roasters oferuje także usługi konsultingowe, warsztatowe i szkoleniowe obejmujące zakres tworzenia biznesu związanego z serwisem kawy od podstaw, czego przykładem jest ostatnio powstały sklep z kawą Coffee Shop Happy People w Gdyni w pełni prezentujący wyłącznie kawy Bless Coffee Roasters.

Jednocześnie do prowadzonej działalności Natalia Piotrowska od listopada 2016 roku pracuje w banku, z wykształcenia ukończyła Zarządzanie w Biznesie i Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Urodzona w Lidzbarku Warmińskim, od końca 2016 Olsztyn to jej miejsce, gdzie żyje i prowadzi działalność.

Aneta Orłowska – współzałożycielka zespołu tanecznego Cadmans w Elblągu

Aneta Orłowska zespół założyła razem z mężem Andrzejem w 2010 roku.

Promuje taniec wśród mieszkańców regionu, a poprzez taniec i towarzyszące mu zajęcia ogólnorozwojowe stara się upowszechniać zdrowy styl życia. Dzięki sukcesom w turniejach i konkursach krajowych i zagranicznych oraz poprzez pokazy na imprezach sportowych promuje Elbląg jako prężnie się rozwijający się ośrodek w zakresie edukacji tanecznej.

Pierwsze kroki na parkiecie stawiała w wieku 4 lat zaczynając od baletu. Następnie tańczyła w zespołach: Kalinka, Ziemia Elbląska, Młody Elbląg, by w końcu zająć się tańcem towarzyskim. Tańcząc w parze z mężem Andrzejem Orłowskim w formacji Jantar w 1999 zdobyli Mistrzostwo Świata Formacji Standardowych. Jako para tancerzy wielokrotnie zdobywali tytuł mistrzów i wicemistrzów Polski. Zarówno Aneta, jak i Andrzej są tancerzami najwyższej, międzynarodowej klasy S. Swój warsztat taneczny szkolili w Blackpool u Marcusa i Karen Hilton (mistrzów świata). Przez trzy lata byli instruktorami tańca w Cadmans Dance Centre w Manchester.Prowadzona przez nią szkoła tańca zrzesza około 200 osób biorących udział w różnych formach tanecznych: od baletu klasycznego, przez taniec towarzyski, modern jazz, taniec współczesny, orientalny po taniec nowoczesny, hip-hop, cramp, street dance.

Aneta Orłowska trenuje również zespół „Cocca Cadmans”, który tworzą kobiety aktywne zawodowo – mamy, żony, które połączyła wspólna pasja do tańca. Powodzeniem cieszą się zajęcia drużyny Cheerleaders. Dla dzieci oraz dorosłych w tym roku prowadzone są zajęcia w grupach tanecznych, akrobatycznych i gimnastycznych. Co roku oferta jest poszerzana