Gwiazdy u nas – historia gali

Edycja pierwszej imprezy „Kobieta Sukcesu” odbyła się 8 marca 1999r. w olsztyńskim zamku z udziałem władz miasta i województwa, posłanek, przedstawicielek różnych organizacji kobiecych i słuchaczek Radia Olsztyn. Laureatki zdobyły cenne nagrody, słowa uznania dla wyróżnionych przesłała na taśmie magnetofonowej Jolanta Kwaśniewska, zaśpiewał Norbi, a główną atrakcją wieczoru był pokaz mody wziętej projektantki rosyjskiej z Kaliningradu Tamary Bieleckiej.
Od tej pory co roku 8 marca na Warmii i Mazurach świętowano sukcesy kobiet.

Jolanta Kwaśniewska przesłała zebranym słowa uznania dla wyróżnionych pań i wszystkich kobiet z okazji ich święta.

Do roku 2003 Kobietę Sukcesu Roku wybierali słuchacze Radia Olsztyn. Na gali wyróżniano tylko 3 panie, które otrzymały największą liczbę głosów. By zaprezentować sukcesy kobiet szerzej od tej pory wyróżnianych jest dziesięć pań, które mają na swoim koncie osiągnięcia w życiu zawodowym, działalności społecznej, politycznej i kulturalnej. „Złotą Dziesiątkę” i spośród niej tę główną, Kobietę Sukcesu Roku, wyłania kapituła, którą tworzą autorytety, osoby znaczące w życiu politycznym i społecznym naszego województwa. W całość włączają się aktywnie panie z Międzynarodowego Forum Kobiet w Olsztynie.

2004r. pojawił się nowy element Gali.  Po raz pierwszy Międzynarodowe Forum Kobiet z okazji 8 marca przyznało nagrodę „Duża buźka” mężczyźnie, którego podziwiają kobiety. Gościem honorowym imprezy była Róża Woźniakowska-Thun – prezes Fundacji im. Roberta Schumana, laureatka polskiej edycji wyborów Kobieta Europy 2004. Poza częścią oficjalną niezwykle ciekawe pokazy mody zaprezentowali młodzi projektanci, laureaci konkursu FUTURE na Poznańskim Tygodniu Mody. Pokazy mody to już stały element Gali Kobiet Sukcesu 8 marca.

2005r. wybrano kolejną „Złotą Dziesiątkę” Kobiet Sukcesu. Gala z ich udziałem ściągnęła rekordową liczbę publiczności.  Gościem honorowym Gali Kobiet Sukcesu 2005 była Henryka Bochniarz – prezes Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. Od organizatorów otrzymała statuetkę jako kobieta odnoszącej sukcesy w Polsce, a związana silnie z Warmią i Mazurami.

2006 roku wybór Kobiety Sukcesu był trudny. Cała „Złota Dziesiątka” prezentowała niezwykłe zasługi i osiągnięcia.
Nagrodę od Pań „Dużą Buźkę” otrzymał Krzysztof Hołowczyc, za podejmowane akcje na rzecz bezpieczeństwa na drogach, w tym szczególnie za akcję „Trzeźwo myślę. Trzeźwo jeżdżę”.

Gość honorowy VIII edycji 2006 Konsul Generalny Ambasady USA w Polsce – Lisa Piaścik została uhonorowana statuetką Kobiety Sukcesu.

W 2007 statuetką Kobiety Sukcesu Międzynarodowe Forum Kobiet w Olsztynie zdecydowało uhonorować Marylę Rodowicz za szczególne wsparcie akcji walki z rakiem szyjki macicy prowadzonej przez wojewódzki Ośrodek Koordynujący Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przy Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii. Artystka koncertem, w którym wystąpiła charytatywnie, zachęciła kobiety do wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych. W porównaniu z rokiem ubiegłym ich liczba wzrosła jak dotąd o 300 procent. Obecnie region Warmii i Mazur zajmuje I miejsce w kraju w liczbie zgłoszeń na badania.”Duża Buźka”- nagroda Międzynarodowego Forum Kobiet dla mężczyzny za pasję życia i tworzenia  przypadła w tym roku Piotrowi Szwedesowi za organizowane przez niego koncerty charytatywne na rzecz szpitala w Lidzbarku Warmińskim. Od tego czasu ta placówka zdrowia pod czułym okiem mieszkańców i władz samorządowych ma się dobrze i nie grozi jej już zamknięcie.

W 2008 roku po raz kolejny Międzynarodowe Forum Kobiet w Olsztynie nagrodziło kobietę spoza Warmii i Mazur, która sukcesy osiąga gdzieś w Polsce, a jej dokonania są spostrzegane z pozycji naszego regionu i są wzorem do naśladowania dla innych pań. Statuetkę Kobiety Sukcesu otrzymała tym razem Jolanta Fajkowska za dotychczasowe dokonania w dziedzinie dziennikarstwa telewizyjnego oraz za wsparcie akcji walki z rakiem szyjki macicy prowadzonej przez firmę GLAXO. Nagrodę wręczał jej Krzysztof Hołowczyc.

„Duża Buźka” przypadła Przemysławowi Salecie. Polski bokser wagi ciężkiej, mistrz świata w kickboxingu, Mistrz Polski, Mistrz Europy i Mistrz Interkontynentalny w boksie statuetkę otrzymał za osiągane sukcesy i za wzór, który dał innym, ofiarowując chorej córce swoją nerkę.

W części pokazów mody kolekcję ubiorów do jazdy konnej prezentowała osobiście Karolina Wajda.

W 2009 roku honorowym tytułem Kobiety Sukcesu MFK obdarowało Korę Jackowską a nagrodę „Duża buźka” otrzymał Dariusz Michalczewski. Gwiazdą muzyczna Gali była Adrianna Krawcewicz.

Wzorem lat ubiegłych Międzynarodowe Forum Kobiet w Olsztynie ufundowało nagrodę kobiecie spoza województwa, która ma zwiazki z naszym regionem i działa na rzecz kobiet.W 2010 roku statuetke Kobiety Sukcesu otrzymała dr Irena Eris , związana biznesowo z Mazurami, za bardzo wysoki standard usług oferowanych kobietom, między innymi w hotelu na Wzgórzach Dylewskich i nieustającą promocję regionu. Nagrodę dla mężczyzny – statuetkę „Duża Buźka” w 2010 roku Międzynarodowe Forum Kobiet przyznało publicyście Jackowi Żakowskiemu , za działania na rzecz promocji projektu ustawy o parytetach, która zapewni co najmniej 50-procentową obecność kobiet na listach wyborczych.

2011 roku Gościem Honorowym Gali została  znakomita polska tancerka a ostatnio jurorka telewizyjnego programu „Taniec z gwiazdami” Iwona Pavlović . Ona też otrzymała statuetkę Kobiety Sukcesu 2011. Międzynarodowe Forum Kobiet przyznało w 2011 roku nagrodę Duża Buźka Andrzejowi Dowgiałło który od 20 lat prowadzi własne biuro podróży Traveland, jest właścicielem najznakomitszych hoteli na Warmii i Mazurach. Andrzej Dowgiałło jest także twórcą i sponsorem zespołu ekstraklasy piłki ręcznej mężczyzn oraz inicjatorem i organizatorem Pucharu Świata w Siatkówce Plażowej, imprezy rangi światowej w doskonały sposób promującej nasz region i Polskę.

2011 roku po raz pierwszy wybieraliśmy Kobiety Sukcesu Mazowsza,  Międzynarodowe Forum Kobiet uhonorowało prof Danutę Hubner statuetką Kobiety Sukcesu za wybitne osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Statuetkę Duża Buźka  Międzynarodowe Forum Kobiet przyznało Prezesowi Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dr Ludwikowi Sobolewskiemu za:
• zainicjowanie badania pracy kobiet w spółkach giełdowych – badania zostały przeprowadzone w 2009 i 2010 r. i są planowane również w tym roku
• podjęcie działania na rzecz zwiększenia udziału kobiet w zarządach spółek giełdowych poprzez uchwałę Rady Nadzorczej z maja 2010 r.  zalecającą zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w zarządach i radach nadzorczych
• za wprowadzenie w zarządzie GPW parytetu ze względu na płeć – w 4-osobowym zarządzie są dwie panie i dwóch panów.

2012 roku Statuetkę Kobiety Sukcesu Międzynarodowe Forum Kobiet w Olsztynie przyznało pani Małgorzacie Braunek w uznaniu za kreację w oglądanym przez wszystkich Polaków serialu kręconym na Warmii i Mazurach „Dom nad rozlewiskiem”, „Miłość nad rozlewiskiem” i „Życie nad rozlewiskiem”. Statuetkę „Duża Buźka” w 2012 roku Międzynarodowe Forum Kobiet w Olsztynie przyznało młodemu artyście z Olsztyna Wojtkowi Łozowskiemu za odwagę i fantazję w podbijaniu razem z kolegami z zespołu Afromental, polskiej sceny muzycznej oraz za działania na rzecz promocji regionu Warmii i Mazur.

Podczas II Gali Kobiety Sukcesu Mazowsza 2012 organizacja pań przedsiębiorczych – Międzynarodowe Forum Kobiet w Warszawie, ufundowała Statuetkę Kobiety Sukcesu aktorce Teatru Ateneum, Agacie Kuleszy-Figurskiej. MFK wzięło pod uwagę piękny gest aktorki która przeznaczyła otrzymaną w 2008 roku nagrodę za I miejsce w „Tańcu z gwiazdami” na cele charytatywne oraz sukces jaki odniosła Agata Kulesza-Figurska w filmie „Róża” mistrzowsko grając rolę Mazurki o imieniu Róża, tragicznie doświadczonej za swoją polską tożsamość przez powojenną zawieruchę na ziemiach włączonych do Polski. Statuetkę Duża Buźka, którą otrzymuje mężczyzna  za pasję życia i tworzenia, MFK w Warszawie podczas Gali Kobiety Sukcesu Mazowsza 2012 przyznało Piotrowi Pacewiczowi – dziennikarzowi i publicyście , jednemu z założycieli a od 1995 roku zastępcy redaktora naczelnego Gazety Wyborczej. Piotr Pacewicz jest pomysłodawcą i współorganizatorem akcji „Rodzić po ludzku” i „Energia kobiet”. Panie doceniły także promowanie zaangażowanego ojcostwa czy idei Gender Index w firmach oraz wspieranie inicjatywy Kongresu Kobiet parytetów w polityce.

2013 roku podczas Gali Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur, statuetkę Międzynarodowe Forum Kobiet otrzymała pochodząca z Olsztyna aktorka Anna Samusionek.  Annę Samusionek pamiętamy ze znakomitych ról w filmach „Tydzień z życia mężczyzny”, „Prawo ojca”, „Pitbull” „Plebania” czy „Czas honoru”. MFK co roku funduje statuetkę Kobiecie Sukcesu, która mając związki z regionem osiąga sukcesy na niwie ogólnopolskiej lub za granicą.
W tym roku statuetkę „Duża Buźka” podczas gali Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur otrzymał Ryszard Rynkowski. W 2011 roku Rynkowski wziął udział w nagraniu utworu „Cudne Mazury” promującego region Mazur, od ponad 10 lat społecznie i z chęcią wspiera działania Fundacji Elbląg – Galę Filantropa Roku czy koncerty charytatywne.

2013 roku podczas Gali na Mazowszu statuetkę Kobiety Sukcesu Międzynarodowe Forum Kobiet przyznało Prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz za wybitne osiągnięcia o charakterze ogólnopolskim ze szczególnym uwzględnieniem zasług dla Regionu Mazowsza.

A wyróżnienie „Duża Buźka”otrzymał Emilian Kamiński – aktor, reżyser, założyciel i Dyrektor Teatru Kamienica w Warszawie. Na rzecz adaptacji przedwojennego budynku, by uczynić z niego teatr, pozyskał z funduszy unijnych 5 mln złotych. Jest założycielem Fundacji Atut, która wspiera wydarzenia artystyczne, patronuje też akcjom charytatywnym. Współpracuje m.in. z Braćmi Mniejszymi Zakonu Kapucynów w ramach akcji charytatywnej „Jadłodajnia miodowa”. Europejczyk Roku 2009 w kategorii “Człowiek kultury”. Emilian Kamiński został wyróżniony i został członkiem ogólnopolskiej kapituły w konkursie „Lodołamacze 2010″ organizowanym przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. W tym samym roku włączył się też w europejską kampanię „Nie dla ubóstwa!”

2013 roku statuetkę Kobiety Sukcesu Śląska od Międzynarodowego Forum Kobiet za osiągnięcia ponadregionalne otrzymała dziennikarka i prezenterka telewizyjna Anna Popek.

Anna Popek -prezenterka, dziennikarka, od 20 lat związana jest z Telewizja Polską, a zaczynała w TVP Katowice.  Pracuje też jako dziennikarka radiowa, wcześniej w Radiu Plus przygotowując audycję „Popek, Kultura i Gwiazdy”, a teraz  prowadzi „Smaki Zdrowia” w radiowej Jedynce. Poza tym współpracuje  z portalem Blogstar, gdzie publikuje felietony na tematy bieżące.

Od lat Anna Popek udziela się społecznie i charytatywnie. Współpracuje  ściśle z Fundacją Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, poza tym z Fundacją „Pro Artis” Andrzeja Brandstetera, Fundacją Św. Celestyna, z Fundacją Anny Dymnej  „Mimo Wszystko”  oraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. Angażuje się w działania edukacyjne dla młodzieży, m.in. pomaga Fundacji „Ostoja przy Wiśle” rozwijającej zainteresowania historią uczniów gimnazjów i liceów. Poza tym promuje Śląsk- jest członkiem Miłośników Śląska w Warszawie. W jej książce „Siostry gotują” opisuje wartości, które przyświecają mieszkańcom tej części Polski. Ma dwie córki Oliwię i Małgorzatę.

Wyróżniony został również niezwykły mężczyzna ze Śląska, wybitny polityk, premier Jerzy Buzek. Otrzymał on od kobiet statuetkę Duża Buźka. Ten symboliczny całus jest świadectwem szczególnej sympatii i uznania dla laureata za jego zaangażowanie w sprawy społeczności śląskiej i utrzymywanie wysokich standardów w działalności politycznej.

Tytuł Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur za osiągnięcia ponadregionalne w 2014 roku otrzymała Eugenia Samochina – cymbalistka, artystka filharmonii w Kaliningradzie, sympatyczka Warmii i Mazur,  laureatka Międzynarodowego Festiwalu Kultury Słowiańskiej w 2008 roku, Festiwalu Rosyjskiej Muzyki Bałtyjskiej w 2010 oraz Festiwalu „Bałtyckie Sezony” w 2012. Nagrodę dla mężczyzny – statuetkę „Duża buźka” – w tym roku Międzynarodowe Forum Kobiet przyznało Mamedowi Khalidovowi. Mamed Khalidov ma tytuł międzynarodowego mistrza mieszanych sztuk walki MMA. Reprezentując klub Arrachion MMA Olsztyn, zdobył międzynarodowe mistrzostwo Polski w MMA w kategoriach do 85 i 90 kg.

Podczas Gali Kobiety Sukcesu Mazowsza 2014 Międzynarodowe Forum Kobiet uhonorowało Statuetką Kobiety Sukcesu za osiągnięcia ponadregionalne Agatę Młynarską. Tradycją Gali jest wyróżnianie przez Międzynarodowe  Forum Kobiet pani, która osiągnęła sukces ponadregionalny, a jej dokonania są wzorem do naśladowania dla innych pań. Agata Młynarska otrzymała statuetkę za działania na rzecz kobiet, a także za wielki dorobek 25 lat pracy w mediach oraz ostatnie dokonania w dziedzinie dziennikarstwa telewizyjnego. Statuetką „Duża Boźka” wyróżniony został wybitny chirurg dr Tadeusz Witwicki, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rekonstrukcji piersi po mastektomii oraz współpracę z portalem Amazonki i Fundacją RAK&ROLL.

Z okazji Gali Kobiet Sukcesu Śląska 2014 Międzynarodowe Forum Kobiet i organizatorki gali regionalnej przyznały nagrodę specjalną kobiecie, która osiągnęła sukcesy na forum ogólnopolskim. Otrzymała ją pani Magdalena Piekorz polska reżyserka i scenarzystka, dr nauk o sztukach pięknych W tym roku z okazji Gali Kobiet Sukcesu Śląska 2014 nagrodą Duża Buźka wyróżniony został wybitny człowiek Śląska Śląska profesor Andrzej Bochenek – profesor zwyczajny, doktor habilitowany nauk medycznych; polski kardiochirurg; kierownik I Kliniki Kardiochirurgii GCM Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach; członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, współzałożyciel sieci klinik American Heart of Poland.