Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur 2021

W 2021 roku pomimo trudnej sytuacji pandemicznej 4 marca kapituła wyborów obradowała zdalnie. Spośród nadesłanych kandydatur pań wyróżniających się aktywnością w różnych dziedzinach życia, od kultury po biznes i naukę, wybrała wyjątkowe grono pań, które dołączą do laureatek z lat poprzednich.

Oto tegoroczna Złota Dziesiątka:

  1. Joanna Barchetto – fotografka, socjolog, społeczniczka, twórczyni Warmingu – projektu społeczno-artystyczno-promocyjnego w Godkach gm. Jonkowo.
  2. Mirella Firchał-Kępczyńska z Kieźlin gm. Dywity – inżynier architektury wnętrz, razem z mężem prowadzi program TVN „Para w remont”.
  3. Ita Haręza – malarka, graficzka, rysowniczka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Właścicielka autorskiej galerii sztuki w Reszlu.
  4. Aleksandra Juszkiewicz z Giżycka – biolożka i ekolożka, zwyciężczyni programu MasterChef, autorka książki o smakach Warmii i Mazur
  5. Aleksandra Klonowska-Szałek – pomysłodawczyni i współzałożycielka portalu com,
  6. Bogumiła Kowalska z Tynwałdu – rolniczka, działaczka społeczna, przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich w Gminie Iława.
  7. Patrycja Kunert (Jackowska) – asystentka na Wydziale Sztuki UWM, nauczycielka śpiewu i pracy z mikrofonem w Instytucie Muzyki, wybrana na Belfra Roku 2019.
  8. Diana Kuprianow – sołtyska wsi Nitki w gm. Biała Piska, właścicielka i Prezes Zarządu w firmie Vermiculite Poland w Ełku.
  9. Agnieszka Pietrowicz – Dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku,
  10. Jadwiga Wójcik-Kruk – założycielka i dyrektorka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej PULS specjalizującego się w terapii uzależnień.

A oto skład kapituły, która dokonała wyboru:

  1. Jolanta Piotrowska – wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego;
  2. Sylwia Jaskulska – wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego;
  3. Ewa Domaradzka-Ziarek – prezes Fundacji Moda na Warmię i Mazury, inicjatorka Wyborów Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur, prezes Fundacji „Moda na Warmię i Mazury”;
  4. Anna Ciesielska – prezydent Rotary Club w Olsztynie, Członek założyciel Rotary Club Olsztyn Varmia, współwłaścicielka Instytutu Przedsiębiorczości i Nowych Technologii;
  5. Tamara Jesionowska – dziennikarka, wiceprezes Stowarzyszenia Kosowo-Polska, wiceprezes Fundacji „Moda na Warmię i Mazury”;
  6. Piotr Wasześcik – Dyrektor Telewizji Mazury, Sekretarz Stowarzyszenia Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne;
  7. Rafał Radzymiński – redaktor naczelny Magazynu „Made in Warmia &Mazury”;
  8. Ałła Pichevska-Cirut – właścicielka agencji CirutDesign;
  9. Małgorzata Ofierska – prezes Lokalnej Grupy Działania „Warmiński Zakątek” w Dobrym Mieście;
  10. Agnieszka Olkowska-Majewska – dyrektor 4. Oddziału PKO Banku Polskiego SA w Olsztynie;
  11. Barbara Bąkowska – Prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka;
  12. Dorota Wcisła z Elbląga – charter prezydent Rotary Club Elbląg Centrum, dziennikarka, redaktor naczelna ogólnopolskiego magazynu Rotary Polska, przewodnicząca Komitetu Wizerunku Publicznego w polskim Rotary, właścicielka Oficyny Wydawniczej OKO w Elblągu;
  13. Marek Borowski – prezes Banku Żywności w Olsztynie;

Termin uroczystej Gali, na której będą uhonorowane wszystkie laureatki, nie jest jeszcze ustalony. Wobec wprowadzonych obostrzeń w kontaktach organizatorka wyborów i gali Kobiet Sukcesu zdecydowała zaczekać z tą inicjatywą, aż sytuacja się unormuje, tak by w tej uroczystości mogły wziąć udział wszystkie laureatki i by mogli im towarzyszyć chociażby bliscy i przyjaciele.

Więcej na profilu FB: Wybory Kobiet Sukcesu Regionów Polski

Joanna Barchetto – fotografka, socjolog, społeczniczka, twórczyni Warmingu – projektu społeczno-artystyczno-promocyjnego w Godkach gm. Jonkowo.

Joanna Barchetto – zwana czarodziejką rzeczywistości. Własnymi siłami, bez pieniędzy osiągnęła to, nad czym pracują sztaby ludzi. Angażując lokalnych artystów, blogerów kulinarnych, regionalnych producentów żywności i gospodarzy agroturystycznych stworzyła niekomercyjny, społeczny portal promujący region z dbałością o zachowanie tożsamości historycznej Warmii. Dała mu nazwę Warming – kieszonkowe ministerstwo kultury.

https://www.facebook.com/warmingmagazyn/

Filmy kulinarne z wykorzystaniem lokalnych produktów, filmy pokazujące pracę i pracownie artystów tworzących w regionie, filmy przyrodnicze, konkursy kulinarne, warsztaty, które Joanna organizuje, są przykładem najlepszej, zrównoważonej, nienachalnej promocji liczonej sukcesem zasięgów w mediach społecznościowych. To dziesiątki tysięcy odsłon na Facebook’u i Instagramie,

-Autentyczność to klucz do sukcesu – mówi Joanna. Ta autentyczność wygrywa. Jej pracę podglądają ogólnopolskie stacje telewizyjne i redakcje wszystkich opiniotwórczych mediów w regionie. Warming to wystawy, koncerty w stodołach, opuszczonych wiejskich kościołach, na których występują wybitni artyści. Joanna wyprowadziła kulturę z instytucji, przybliżyła dostęp do kultury wiejskim społecznościom.

Warming osiągnął zasięgi ogólnopolskie, a ona nie ustępuje. Jej poczynania imiennie komplementują publicznie m.in.: Dorota Wellman, Marcin Prokop, Stanisław Soyka, Joszko Broda, Zbigniew Hołdys.

„Nasz Sklep”, akcja ratowania wiejskich sklepów, którą zainicjowała Joanna, zbiera owoce. Lokalne produkty w wiejskich sklepach na szlaku Warmingu to plan, który ziści się jeszcze tego lata. Poruszyła koła gospodyń wiejskich, lokalnych gospodarzy, ale przede wszystkim dotarła do właścicieli sklepów wiejskich i przekonała ich do zmiany.

„Splendor Warmii i Mazur” to grupa kobiet zainicjowana przez Joannę, by nieść wsparcie kobietom. Czas to najcenniejsze czym możemy dzielić się z innymi i czego najbardziej potrzeba nam w chwilach zwątpienia. Joanna połączyła kobiety biznesu i sztuki tworząc tunel komunikacji i wymiany talentów. Biznes wspiera lokalnych artystów, a ci kolorują świat zabieganym ludziom biznesu. Z tej inicjatywy wyrosła giełda pracy i licytacja dobrych uczynków. Kilkanaście kobiet otrzymało wsparcie w czasie pandemii. Ich potrzeby takie jak: kilka godzin ciszy z dala od ludzi, nauka oddechu i relaksacji, potrzeba stałej pracy, dietetyk, rehabilitacja czy taczka do wożenia drewna na zimę zostały zaspokojone własnymi zasobami i wymianą dobrych uczynków. Jak sama mówi o sobie – swój sukces odnajduje w ludziach. Radość niesienia pomocy, wdzięczność i zaufanie to jej największy sukces. Zawsze pierwsza do pomagania innym, wojowniczka o złotym sercu – tak mówią o niej współpracownicy.

Joanna Barchetto – kobieta sukcesu, który wybrał ją sam. To przykład drogi zawodowej, którą się pędzi nie oglądając się na kamienie pod stopami. A kiedy przychodzi czas, by się zatrzymać i spojrzeć za siebie – z kłębów kurzu wyłania się: SUKCES. Te kłęby dymu pojawiają się tu nie przez przypadek. To właśnie one były początkiem jej drogi.

Rok 2001, Rajd Kormoran, Krzysztof Hołowczyc pędzący Peugeotem 206 tego lata zwyciężył. A ona zwyciężyła ogólnopolski konkurs fotograficzny zdjęciem Hołka wyłaniającego się z góry szutrowego kurzu. Tak otworzyły się przed nią drzwi redakcji foto w Gazecie Olsztyńskiej 20 lat temu. Ambitna, pracowita i nieokiełznana jak jej burza loków zjednała sobie najtrudniejszych zawodników. Zjednała sobie także dyrekcję regionalnej telewizji, która, co do tej pory jest ewenementem, przyjęła ją na stanowisko montażystki z dnia na dzień, mimo, że nigdy wcześniej nie miała z tym styczności. Chęć nauki i determinacja była tak ogromna, że szybko pojęła umiejętności. Chciała umieć więcej, więc zdawała do łódzkiej filmówki. Dostała się, jednak w tym czasie pojawiła się możliwość wyjazdu do USA. Wybrała american dream i spędziła tam ponad 10 lat. Wyjechała mając niewiele ponad 20 lat, a amerykański sen, jak zapewnia, ziścił się.

Jej uśmiechnięta twarz jest równie rozpoznawalna w Olsztynie jak i na „Diamond Way” w Nowym Jorku. Pracowała tam w firmie jubilerskiej, gdzie zajmowała się sprzedażą diamentów. Tęsknota za domem i sentyment przeważyły o powrocie na Warmię. Joanna porzuciła diamenty, nowojorskie ulice, central park dla warmińskiej wsi. Jak twierdzi – przywiozła ze sobą doświadczenie, pokorę i odwagę – klucz do sukcesu!

Zaraz po powrocie przez 3 lata współtworzyła nowopowstały magazyn lajfstylowy „Made in Warmia & Mazury”. Tę przygodę zakończyła w 2017 r.

Bliska znajomość z Kubą Soyjką zaowocowała przeprowadzką do wsi Godki, gdzie od lat mieszka muzyczna rodzina Stanisława Soyki. Odkryła dla siebie nowy świat artystycznych dusz, co zainspirowało ją do fotografowania wszystkiego dookoła, by zatrzymać w kadrze te wyjątkowe chwile.

Warming jako projekt społeczno-artystyczno-promocyjny powstał pod wpływem impulsu, miłości do tworzenia, wdzięczności do miejsca, w którym się znalazła. Wieś Godki i społeczność mieszkańców artystycznych wsi, do której dołączyła, stały się źródłem inspiracji do stworzenia przestrzeni bardzo potrzebnej, łączącej artystów i mieszkańców okolicznych wsi.

Mieszkańcy wsi Godki, Węgajty, Pupki, Skolity, Nowego i Starego Kawkowa, Szałstry, Bałąg – o nich jest Warming. Te wsie w gminie Jonkowo od niemal czterech dekad przyciągały z całej Polski ludzi wykształconych o artystycznych duszach  i talentach, wrażliwych na przyrodę, łaknących bliskiego kontaktu z naturą. Do grona tych miejscowości dołączyło jeszcze kilka innych z obszaru Warmii, bardziej odległych wsi.

Ten styl życia Joanna Barchetto nazwała Warmingiem. Kultywuje go z wykorzystaniem nowych, współczesnych środków przekazu, głównie mediów społecznościowych. Nastąpiła tam zmiana warty, pałeczkę przejęło nowe pokolenie.

Dzięki działaniom Warmingu dziesiątki tysięcy osób z Polski i Europy usłyszało i śledzi na bieżąco to, co dzieje się na warmińskich wsiach. Zainteresowanie zdrową turystyką rośnie.

Projekt Joanny jest przykładem, jak wiejskie społeczności działając wspólnie, przyczyniają się do rozwoju regionu, aktywizacji mieszkańców i międzypokoleniowej współpracy.

Dzięki działaniom integrującym Warmingu ubiegłoroczny trudny okres obostrzeń pandemicznych, dla całej społeczności był znacząco łatwiejszy do przetrwania.

Zawodowo jako fotografka Joanna Barchetto jest związana z wybitnymi artystami sceny muzycznej. M.in. Stanisław Soyka, Perfect, Gralak, Buba Kuyateh, a także Gromee, Golec Uorkiestra, Limboski. Fotografowała na festiwalach w Opolu, Symphoethnic w Katowickim spodku, na Torwarze i wielu innych. Na jej zdjęciach oglądać można także: Voo Voo, Kayah, Organek, Lemon, Marylę Rodowicz, Papa Dance, Skubasa, Korteza, Kobranockę, Irę, Majkę Jeżowską.

Mirella FirchałKępczyńska z Kieźlin gm. Dywity – inżynier architektury wnętrz, razem z mężem prowadzi program TVN „Para w remont”.

Mirella to artystyczna dusza i ścisły umysł w jednym. Będąc dziewczynką, marzyła o tym, by zostać aktorką. Długie lata w szkole tańczyła, śpiewała, miała też talenty manualne: rysowała, szyła, majsterkowała.

W wyborze studiów wziął górę pragmatyzm. Pojechała do Warszawy za Marcinem, studentem kierunku zarządzania, wtedy jeszcze chłopakiem i zaczęła edukację na matematyce stosowanej. To jednak nie była jej bajka. Po 2 latach zdawała i dostała się na architekturę wnętrz.

Po studiach Mirella została mamą. Najpierw córka, po 2 latach pojawił się syn. Mirella jednak nie przerywała swojej pracy w zawodzie. Konsekwentnie rozwijała się w zakresie projektowania wnętrz, stając się coraz bardziej cenioną na rynku architektką wnętrz. Przez pierwszy okres swojego rozwoju zawodowego podążała za mężem pełniącym w różnych firmach funkcje zarządcze. Najpierw Warszawa, potem Poznań, znowu Warszawa, na koniec Olsztyn.

Przełomem było pojawienie się na świecie trzeciego dziecka. Mieszkali wtedy w Warszawie. W tym okresie Mirella więcej czasu spędzała w domu. Ich sąsiadka, scenografka teatralna poznała całą sympatyczną rodzinę Kępczyńskich. Znając manualne umiejętności Mirelli, zaproponowała współpracę w prowadzonym przez siebie programie instruktażowym typu „Zrób to sam” (2017) dla nowopowstałego kanału telewizyjnego HGTV (Grupa TVN), w którym nagrywane z góry były tylko ręce Mirelli. Całej ekipie spodobała się współpraca z nią i wkrótce pojawiły się zaproszenia do castingów.

Już wtedy w 2018 Marcin, po latach doświadczeń jako project manager, postanowił zostawić korporacje i wesprzeć żonę w budowaniu wspólnego biznesu. Ona projektuje wnętrza, on organizuje remonty.

Razem z rodziną spodobali się na castingu do programu „Para w remont” w TVN. Mirella lubi kamerę i czuje się przed nią swobodnie (przecież chciała kiedyś być aktorką). Nagrano dotąd 3 sezony po 8 odcinków – 2018, 2019 i 2020. Pierwsze dwa realizowano w Warszawie – co było niezwykle trudnym dla rodziny zadaniem pod względem organizacji remontu, nagrań telewizyjnych i logistyki całej rodziny. W szalonym tempie zrealizowano dwa sezony nagrań (3 dni na remont i zdjęcia do filmu, dzień przerwy i kolejne realizacje).

Splot różnych spraw zawodowych, prywatnych i chęć odpoczynku spowodowały ich powrót do rodzinnych Kieźlin pod Olsztynem, gdzie wkrótce zdecydowali osiąść na stałe. Trzeci sezon „Pary w remont” udało się szczęśliwie nagrywać już w Olsztynie ku radości ich dzieci, bo miały rodziców na miejscu.

Mirella i Marcin gościli w tym okresie z całą rodziną w wielu innych programach realizowanych na potrzeby ogólnopolskich stacji telewizyjnych, takich jak HGTV TVN „Dzień dobry TVN” czy w TVP „Pytanie na śniadanie”.

Przez ten cały czas Mirella tylko na krótko rozstawała się ze swoimi klientami, bo to było i jest źródłem ich utrzymania. Aranżuje mieszkania, domy, a także kawiarnie i restauracje.

Po okresie współpracy z TVN małżeństwo realizuje obecnie swoje produkcje na kanale YouTube „Mirella i Marcin”, który założyli w 2019 r., jeszcze przed nagraniem 3 sezonu „Pary w remont”. Jest to kanał lifestyle’owy poświęcony projektowaniu i realizacji wnętrz, który nie przynosi dochodu, ale jest kontynuacją ich pasji inspirowania i dzielenia się z widzami wiedzą o urządzaniu wnętrz. Do tej pory w ciągu roku ich kanał uzyskał 2500 subskrypcji, ich profil na Facebooku ponad 10.000 polubień, a profil na Instagramie ponad 2000, co jest bardzo obiecującym dla pary wynikiem.

Tematyką programów są: metamorfozy mieszkań (Metamorfozy Mirelli i Marcina) i łatwe majsterkowanie (Easy DIY). Na potrzeby widzów reagują w cyklu „Zrób to sam” i „Porozmawiajmy o wnętrzach”.

Mirella i Marcin pokazują, że nawet w tak trudnych czasach jak pandemia małżeństwo z trójką dzieci (6, 12 i 14 lat) potrafi przetrwać wiele, może współpracować i realizować swoje pasje. Praca zdalna w systemie home office z małymi dziećmi nie jest dla Mirelli czymś nowym, bo tak funkcjonowała wcześniej przez długie lata. Marcin dzisiaj to jej wsparcie organizacyjne i logistyczne. Pracują w domu, tam też realizują swoje obecne produkcje filmowe.

https://www.youtube.com/watch?v=XCpEjrgbyRg&feature=youtu.be

Para w remont HGTV https://hgtv.pl/programy/para-w-remont,15100,1.html

Ita Haręza – malarka, graficzka, rysowniczka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Właścicielka autorskiej galerii sztuki w Reszlu.

W Reszlu w prowadzonej przez siebie galerii wystawia, pracuje nad obrazami i uczy rysunku i malarstwa. Można tam spotkać sztukę trudną w odbiorze, wyjątkowe meble i rzeźby jej Taty.

Ita Haręza tworzy na granicy grafiki, rysunku i malarstwa, przenosi na płótno i papier fragmenty ukochanych miejsc. Na początku był raj – sielska kraina dzieciństwa w malowniczych Talkach pod Giżyckiem. To ona ukształtowała jej wrażliwość i zmysł obserwacji. Cykl grafik w technice wklęsłodruku „Taki pejzaż” łączący rysunek z drukiem cyfrowym, otrzymał nagrodę za najlepszy dyplom ASP w Łodzi. „Adam i Ewa” czy „Ciało własne” ukazywały człowieka na tle krajobrazu. Dwa lata temu zwieńczyła edukację doktoratem – cyklem rysunków „Wygnanie z Raju”.

Edukację plastyczną rozpoczęła w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu, specjalizacja – tkanina artystyczna. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jej prace znajdują się w kolekcjach polskich i zagranicznych.

Od 2019 r prowadzi prywatną galerię sztuki w  Reszlu. Na niewielkiej przestrzeni stworzyła namiastkę wielkiego świata. Na otwarciu tłum gości wypełnił całą okolicę w centrum miasteczka. Lokal wypełniła własnymi dziełami oraz meblami i rzeźbami swojego taty – artysty tworzącego w rodzinnych Talkach pod Giżyckiem. Znalazły się tu m.in. oryginalne pamiątki z Reszla – autorskie interpretacje XIX-wiecznych grafik z krajobrazem miasteczka.

https://madeinwm.pl/analogowo-i-bez-rozglosu/

Pomysłów na wystawy i promocję dobrej sztuki ma na kilka lat do przodu. W planach jest prezentacja niezwykłych krajobrazów Łukasza Zedlewskiego czy prac graficzki Jolanty Rejs. Ita stworzyła także projekt filmowy „Portret człowieka twórczego”, dokumentujący pracę artystów i ich życie codzienne. Premierowy odcinek o rzeźbiarzu Macieju Marschallu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem podczas projekcji na otwarciu jego wystawy, pojechał też na kilka festiwali filmowych, m.in. Berlinale.

Promuje artystów nie zawsze najsławniejszych, ale o wyjątkowej osobowości, działających często w zaciszu. Uważa, że w małym miasteczku też można rozwinąć skrzydła i odkryć wybitnych twórców, którzy tworzą na uboczu nie szukając rozgłosu.

Link do portfolio: https://drive.google.com/file/d/1w6_aaGipvnyiKqfAER2gFEUaj91_oIJ1/view

Aleksandra Juszkiewicz z Giżycka biolożka i ekolożka, zwyciężczyni programu MasterChef, autorka książki o smakach Warmii i Mazur

Ola Juszkiewicz – ekolożka, propagatorka dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur, zwyciężczyni ogólnopolskich zmagań kucharzy programu MasterChef, w którym zawsze podkreślała związek z Mazurami i Giżyckiem, autorka wydanej w 2020 roku kulinarnej opowieści o smakach Warmii i Mazur „Po pierwsze tradycja”, promującej kuchnię naszego regionu, w nowoczesnej odsłonie według własnego, oryginalnego pomysłu.

Ola zachęca do poznania regionu przez smak właśnie. Jej zdaniem nie trzeba sięgać po egzotyczne produkty, by stworzyć potrawę doskonałą. Wystarczy bogactwo rodzimych pól, lasów i jezior. Warto spróbować tej wersji kuchni Warmii i Mazur i przekonać się, jakie bogactwo smaków kryje jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju, ważne byśmy jako mieszkańcy umieli docenić miejsce, w którym żyjemy, z którego pochodzimy i zachęcić innych do tego, by umiejętnie z niego czerpali.

Ola Juszkiewicz nie tylko zwyciężyła w niezwykle popularnym programie telewizyjnym, ale stała się prawdziwą, kulinarną ambasadorką Mazur. Niemal w każdym odcinku, przemycała regionalne smaki i elementy tradycyjnych, lokalnych przepisów. Swoją pasją do gotowania zaraża innych, m.in.  w mediach społecznościowych pokazuje jak można dbając o środowisko naturalne korzystać z produktów w myśl zasady zero waste i proponuje np. sałatkę colesław z łodygi brokuła.

Jak sama mówi o sobie, jest człowiekiem wielu pasji, największą z nich jest właśnie gotowanie, ale od lat kocha ekologię, która tylko pozornie nie łączy się z kulinariami.

Zawodowo związana była do niedawna z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, teraz pracuje w Inspektoracie Ochrony Środowiska w Giżycku. Tu zajmuje się badaniami, w tym działając w terenie – badaniem czystości i jakości mazurskich wód.

Ola od lat działa na rzecz ochrony środowiska nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie, prowadziła m.in. badania na Wyspach Galapagos (magisterski projekt mapowania dna morskiego i badanie wpływu człowieka na bioróżnorodność organizmów).

Posiada wykształcenie związane z ochroną środowiska, ukończyła studia I st. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i studia magisterskie na uczelniach (konsorcjum): Uniwersytet w Gent w Belgii, Uniwersytet w Algarve – Portugalia, Sorbona we Francji i Politechnika w Ekwadorze. Biegle włada językiem angielskim.

Teraz jest jej czas, spełnia swoje marzenia nie tylko rozwijając pasje kulinarne, ale swoją przyszłość zawodową chce jeszcze bardziej związać z ekologią. Chce w niedalekiej przyszłości podjąć również doktorat z nauk o środowisku. Przyszłość planety i środowiska, w którym żyjemy, jest dla niej niezwykle ważne. Zastanawia się jak jeszcze bardziej zaangażować w ochronę środowiska naturalnego społeczność lokalną.

Pracując w Fundacji Ochrony Wielkich Jezior prowadziła szkolenia i prelekcje o ekologii dla młodzieży i dorosłych, latem prowadziła wykłady dla młodych żeglarzy o ekologii na Warmii i Mazurach, z FOWJM zainicjowała sprzątanie nad jez. Niegocin, angażując młodych ludzi. Ola Juszkiewicz – „Ważne, by do ekologii podchodzić poważnie, by nie traktować tego jako wyrazu w słowniku, które nas nie dotyczy, by problem zrozumieć”.

Ola wspiera również akcje charytatywne, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, czy lokalne zbiórki funduszy na rzecz potrzebujących osób.

Patrycja Kunert (Jackowska) – asystentka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, nauczycielka śpiewu i pracy z mikrofonem w Instytucie Muzyki, finalistka plebiscytu na Belfra Roku 2019 UWM.

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Jazz i Muzyka Estradowa, gdzie studia ukończyła z wyróżnieniem, jak również Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Neurobiopsychologia.

Przez kilka lat była wokalistką w zespole rockowym Hangover. Zespół zainspirował ją do pisania własnych kompozycji i tekstów.

W 2009 roku wzięła udział w programie „Szansa na sukces” w odcinku z Anią  Dąbrowską. Uczestniczka wielu warsztatów wokalnych m.in. z Bobem Stoloff’em, Adamem Sztabą, Elżbietą Zapendowską czy Anną Serafińską.

W sierpniu 2012 roku zdobyła I miejsce w wokalnym konkursie o Złotą Tarkę
na Międzynarodowym Festiwalu Old Jazz. https://www.youtube.com/watch?v=5-HBd63p5pQ

Na pewnym etapie swojego rozwoju artystycznego uznała, że bardziej od kariery wokalistki interesuje ją wspieranie innych poczatkujących artystów.

Obecnie jest asystentką na Wydziale Sztuki UWM, wybrana na Belfra Roku 2019. Uczy śpiewu i pracy z mikrofonem w Instytucie Muzyki. Współtworzy Uniwersytecki Teatr Muzyczny UWM. Jest najmłodszym nauczycielem w Instytucie Muzyki.

Uczy śpiewu estradowego również w Samorządowej Szkole Muzycznej I stopnia w Dywitach.  Od 4 lat prowadzi także własną szkołę Śpiewu Estradowego, w której kształci młode talenty.

Jej uczniowie osiągają sukcesy w branży muzycznej. Jedną z jej pierwszych podopiecznych była znana już dzisiaj w Polsce wokalistka – Zuza Jabłońska. Jej teledysk, jeden z wielu,  „Powiedz mi to w twarz” ma ponad 18 mln wyświetleń https://www.youtube.com/watch?v=830RaBdNk_4

Piosenka Zuzy przeciwstawiania się słabościom. Tytuł odnosi się nie tylko do problemów z codzienną komunikacją międzyludzką, ale też do zjawiska hejtowania w internecie. Zuza mówi NIE plotkowaniu, omawianiu innych w zaciszu pozornie bezpiecznych form komunikacji, które nie wymagają konfrontacji twarzą w twarz.

Patrycja Kunert pozostaje aktywną zawodowo wokalistką, współautorką wielu projektów muzycznych m.in: „Tribute to Amy Winehouse” , współautorka „Kolęd pod wspólny niebem” z  zespołem Enej.

Agnieszka Pietrowicz – Dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku.

Agnieszka Pietrowicz jest odważna i szalenie ambitna w swoich działaniach, dodatkowo wyjątkowo skuteczna. Pracuje w niełatwym regionie ściany wschodniej naszego regionu, wskaźnik innowacyjności jest tam niezwykle niski, walczy o każde przedsiębiorstwo, o każdy projekt.

Innowacyjność to zagadnienie trudne do wytłumaczenia w naszym regionie, to nowe technologie, startupy, nowatorskie rozwiązania z branż IT. Tym baczniej należy zwrócić uwagę na kobiety pracujące w tej dziedzinie, nie w stolicy naszego regionu, ale w Ełku. Agnieszka tworzy nie tylko korzystne warunki do rozwijania startupów w oparciu o projekty, które prowadzi w Parku ale i wykonuje liczne inicjatywy dążące do kreowania i pobudzania przedsiębiorczości i innowacyjności w lokalnym środowisku Ełku.

Odważnie podejmuje udział Ełku i parku w dużych inicjatywach międzynarodowych i ogólnopolskich jak np:

  • Inicjatorka udziału Ełku w ogólnopolskim programie gov_lab 2019 mającym na celu profesjonalizację obsługi inwestorów. Jako cel zostało postawione określenie i pilotażowe wdrożenie standardów obsługi inwestora zainteresowanego realizacją nowej inwestycji na terenie Ełku. W trakcie realizacji projektu sylwetka Agnieszki Pietrowicz została dostrzeżona przez zespół organizujący i do 3 edycji została zaproszona już jako Jury.  
  • Inicjatorka włączenia Ełku po raz pierwszy w historii w międzynarodową sieć EDIH 2021 (European Digital Innovation Hub) – partnerstwa północno-wschodniego w Programie Cyfrowa Europa (Digital Europe Programme)instrumentu, który ma wspierać transformację cyfrową europejskich społeczeństw i gospodarek w kolejnej perspektywie finansowej. Program będzie się koncentrować się na zwiększeniu zdolności Europy w zakresie obliczeń wielkiej skali (HPC), sztucznej inteligencji (AI), cyberbezpieczeństwa (cybersecurity) i zaawansowanych umiejętności cyfrowych (advanced digital skills) oraz na zapewnieniu ich szerokiego zastosowania w gospodarce i społeczeństwie. W jego ramach przewidziane jest znaczące wsparcie na rzecz Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych (European Digital Innovation Hubs – EDIH), które mają przyczyniać się do sukcesu transformacji cyfrowej na poziomie lokalnym i regionalnym.  
  • Inicjatorka udziału Miasta Ełk w konkursie GovTech inno_LAB 2021 z HUGE THING VC. Pilotażowego programu wspierający jednostki samorządu terytorialnego w zamawianiu dostaw i usług opartych na nowych technologiach, ukierunkowany na poprawę funkcjonowania administracji publicznej w tym obszarze. Zgłaszane inicjatywy dotyczą sfery organizacji wewnętrznej samorządów (np. zapewnienie cyberbezpieczeństwa) oraz dostarczania usług publicznych (transportowych, opieki zdrowotnej, mediów, obsługi urzędowej itp.). Granty zostaną przyznane na programy skoncentrowane na podniesieniu kompetencji JST w zakresie wdrażania innowacji i współpracy z MŚP, w szczególności stosowania przez JST dialogu technicznego oraz konkursu jako narzędzi przewidzianych w ustawie prawo zamówień publicznych. W trakcie aplikacji. 
  • EŁK 4.0 –  to kolejny autorski pomysł Agnieszki Pietrowicz mający na celu oddolną formę pobudzania przedsiębiorczości i kreowania innowacji poprzez lokalnych innowatorów zebranych w nieformalnej grupie EŁK 4.0.

Dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku (od 2019)

  • Wykształcenie wyższe ekonomiczne (Wydział Ekonomiczny, Uniwersytet Gdański)
  • Studia podyplomowe z zakresu Prawa Zamówień Publicznych (Wydział Prawa, Uniwersytet w Białymstoku)
  • Program menedżerski – Discover Management Program IEDC Bled School of Management (Słowenia)
  • Ukończone liczne szkolenia specjalistyczne m.in. w zakresie pozyskiwania środków z funduszy unijnych, zarządzania projektami, zamówień publicznych, studiów wykonalności, analiz finansowych i ekonomicznych, modeli biznesowych, zarządzania.
  • Członek Grupy Roboczej ds. Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2021-2027

Doświadczenie:

  • 8 – letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych, zarządzanie zespołem
  • kierowanie i zarządzanie Parkiem Naukowo-Technologicznym w Ełku oraz reprezentowanie go na zewnątrz
  • tworzenie i bieżące dostosowywanie oferty PNT do potrzeb lokalnej gospodarki
  • działania na rzecz zwiększania konkurencyjności przedsiębiorców
  • doradztwo biznesowe, networking firm
  • tworzenie lokalnego ekosystemu startupowego
  • pozyskiwanie inwestorów do PNT w Ełku oraz budowanie relacji biznesowych
  • inicjowanie działań klastrowych
  • inicjowanie działań badawczo – rozwojowych
  • współpraca z inkubatorami, parkami technologicznymi oraz innymi instytucjami świadczącymi usługi na rzecz rozwoju biznesu
  • współpraca z podmiotami sektora prywatnego, ośrodkami badawczo – rozwojowymi oraz instytucjami naukowymi w celu promowania rozwoju lokalnych technologii oraz pobudzania działalności innowacyjnej pozyskiwanie środków zewnętrznych na prowadzenie działalności PNT oraz przedsięwzięć związanych ze wsparciem rozwoju przedsiębiorczości, a w szczególności z wdrażaniem nowych technologii  ze środków zewnętrznych, w tym funduszy Unii Europejskiej
  • zarządzanie projektami, w tym projektami inkubacji start upów/MŚP (kierownik regionalny w projekcie Platforma startowa dla nowych pomysłów „STARTUP HEROES” (od 2019 roku), członek Rady Projektu w projekcie WARMIŃSKO-MAZURSKI STARTUP INKUBATOR (2019-2020).

Aleksandra Klonowska-Szałek – pomysłodawczyni i współzałożycielka portalu Slowhop.com

Wpadła na pomysł internetowego serwisu rezerwacyjnego, skupiającego najbardziej klimatyczne miejsca noclegowe w Polsce. Portal od 2017 opisuje miejsca i historie ich gospodarzy, umożliwia ich rezerwację, ale i promuje świadome podróżowanie oraz turystykę w duchu “slow travel”. Jedną z najważniejszych rzeczy na Slowhopie jest sposób opisywania miejsc noclegowych i prowadzących je gospodarzy – osobisty, ujmujący, szeroki kontekst historyczny i geograficzny.

Po czterech latach od startu, portal notuje ponad milion wizyt miesięcznie i tysiące rezerwacji. Ze wszystkich regionów w Polsce najliczniejszą reprezentację mają miejsca z Warmii i Mazur, a użytkownicy Slowhopa deklarują, że używają portalu nie tylko do rezerwacji, ale i poszukują inspiracji do stworzenia własnego miejsca poza miastem. W międzyczasie Slowhop został wyróżniony przez Akademię Leona Koźmińskiego jako “scale up pozytywnego wpływu”, a firma zatrudnia już ponad 20 osób i rozpoczęła rozwój zagraniczny.

Ola pochodzi ze Szczecina, swoje zawodowe życie związała z Warszawą, a drugi dom znalazła pod Ełkiem. W 2015 roku wraz z mężem wyremontowali kamienną oborę we wsi Krzywe (gm. Świętajno). Zainspirowana przez gospodarzy prowadzących działalność agroturystyczną w okolicy doprowadziła do stworzenia portalu Slowhop, a w 2019 roku wydała przewodnik po regionie. 

Wydane w 2019 roku “Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury” są nietypowym przewodnikiem po Szlaku Wielkich Jezior i warmińskich ustroniach, z którego można się dowiedzieć m.in co robić zimą na Mazurach i gdzie na Warmii można stracić zasięg telefonu, w którym porcie można dostać najlepszą rybę i gdzie  kupić sztukę prosto z pracowni artysty, pogadać z kimś naprawdę ciekawym. “Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury” została jednym z laureatów 28. Przeglądu Książki Turystycznej i Krajoznawczej w 2019 roku.

Diana Kuprianow – sołtyska wsi Nitki w gm. Biała Piska, właścicielka i Prezes Zarządu w firmie Vermiculite Poland w Ełku.

Inicjatorka Koła Gospodyń Wiejskich „Nitki”, pomysłodawczyni i pierwsza liderka, by główną dziedziną działalności koła było zielarstwo. 

Dzięki aktywności sołtyski koło wykorzystuje położenie swojej miejscowości i stawia na dobrodziejstwa, które daje im natura, a dzisiaj słyną już z ekologicznej produkcji ziołowych herbat. W miejscowości powstało specjalne zaplecze z wyposażeniem (m.in. altana, szklarnia z poliwęglanu), w którym odbywa się cały proces – przebieranie uzbieranych ziół z pobliskich pól, łąk i lasów, suszenie, komponowanie i pakowanie. Ww. kompleks powstał z grantu marszałka (Małe Granty Sołeckie), na które sołtyska otrzymała dofinansowanie w wysokości ok. 15 tys. złotych. Grant uzyskała i realizowała już po trzech miesiącach od założenia koła. Dzisiaj z całego wachlarza ziół powstają herbaty oczyszczające, na zdrowy sen, odporność i antystresowe. Herbaty mają już wypracowaną renomę. Są ich pierwszym lokalnym produktem, któremu towarzyszy aspekt edukacji ekologicznej i prozdrowotnej, ponieważ koło organizuje warsztaty zielarskie w plenerze. Nauczycielem w tej kwestii jest sama sołtyska, która jako samouk zgłębia wiedzę w zakresie zielarstwa. Herbaty mają odbiorców nie tylko na terenie gminy Biała Piska, ale także za granicą.

Sołtyska zaszczepiła w mieszkańcach chęć do inicjatyw społecznych. W pierwszym konkursie ogłoszonym przez burmistrza, a dotyczącym ładu i porządku w sołectwach, jej sołectwo zajęło pierwsze miejsce, uzyskując tytuł najładniejszego sołectwa w gminie Biała Piska. W ramach konkursu wykonali od podstaw: pracą własnych rąk i własnym sumptem ekologiczny plac zabaw. Elementy, które wykorzystano na placu, to rzeczy z odzysku.

Przedstawicielka nowej ery. Na co dzień przedsiębiorca, specjalizujący się w produkcji wermikulitu eksfoliowanego oraz specjalistycznych produktów na bazie wermikulitu. W tym samym od kilku lat zaopatruje w to przemysł, rolnictwo oraz gospodarstwa domowe, w także w innych krajach UE.

Link do filmu o Nitkach: https:www.youtube.com/watch?v=J_h8blbCQss

Funkcję sołtyski pani Diana wykonuje społecznie, a w życiu zawodowym jest prężną przedsiębiorczynią. Niemniej ciekawa jest jej życiowa droga.

Diana Kuprianow narodowości polskiej do roku 2011 mieszkała z mężem i czwórką dzieci w Mińsku na Białorusi, gdzie prowadziła firmę budowlaną. 7 lat wcześniej jej rodzice wyemigrowali stamtąd do Polski i osiedlili się w Ełku. Diana Kuprianow i jej mąż też podjęli taką decyzję.

Diana Kuprianow nauczyła się szybko języka polskiego oraz otworzyła w Parku Naukowo-Technologicznym własną firmę. Ważne jest dla niej w Polsce poczucie bezpieczeństwa i swoboda życiowa. Łatwiej jest tutaj prowadzić firmę, ponieważ – jak mówi – tu regulacje prawne są wiążące i nie zmieniają się tak szybko pod wpływem autorytarnej decyzji.

Chcąc otworzyć nową firmę, szukała inspiracji w internecie. Znając rynek rosyjski chciała znaleźć coś, co w Polsce nie jest jeszcze znane, co daje duże możliwości nowych zastosowań, a jednocześnie jest przyjazne dla środowiska. Ekologia zawsze była jej bliska, a minerał wermikulit doskonale spełnia wszystkie założenia. I tak w 2014 r. narodziła się firma Vermiculite Poland.

Diana Kuprianow utworzyła ją w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku korzystając z ulg dla innowacyjnych firm. Wkrótce odkupiła od miasta Ełk teren inwestycyjny, na którym powstał nowoczesny zakład produkcyjny do wytwarzania wermikulitu eksfoliowanego dla potrzeb przemysłu, budownictwa, a także wykorzystywanego w ogrodnictwie i rolnictwie zatrudniający kilkadziesiąt osób.

Wermikulit to minerał, który powstaje w skorupie ziemskiej. Najistotniejszą zaletą wermikulitu jest to, że w czasie obróbki wysokotemperaturowej zwiększa on swoją objętość 15-20 krotnie, przyjmując formę spęczniałych, mineralnych harmonijek. Materiałem otrzymanym w wyniku takiego procesu jest wermikulit ekspandowany i cechuje się wyjątkową odpornością na wysokie temperatury (do 1200°C), ma zdolność do przyjmowania i oddawania wody, wyjątkowo lekki, ognioodporny.

Dzięki pomocy doradczej ośrodka Enterprise Europe Network działającego przy Centrum Innowacji i Transferu Technologii (CIiTT) UWM w Olsztynie, uzyskała niezbędne informacje dot. możliwości pozyskania dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej. Otrzymała także wsparcie merytoryczne i skorzystała z audytu technologicznego, a konsultant Enterprise Europe Network pomógł jej w znalezieniu technologii. Ponadto konsultant wspierał firmę podczas nawiązywania kontaktów z potencjalnymi dostawcami, negocjacji oraz konstruowania umowy. Wsparcie udzielone przez Enterprise Europe Network umożliwiło jej zakup innowacyjnej technologii. Diana Kuprianow firmę prowadzi razem z mężem.

W 2015 r. firma zatrudniała już kilkudziesięciu pracowników. Została wtedy nagrodzona  w prezydenckim konkursie Dobry Klimat dla Rodziny, którego celem było propagowanie pomysłów, które ułatwiają pracownikom godzenie ról rodzicielskich i zawodowych,

W tym samym roku przyszedł kolejny sukces. Produkt firmy VERMICULITE POLAND został wyróżnione Złotym Medalem MTP na Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA 2015.

Zmęczona zgiełkiem dużych miast Diana Kuprianow marzyła o osiedleniu się w cichej spokojnej wsi. Rodzina wybrała miejscowość daleko od szosy – wioskę Nitki w gm. Biała Piska.

Pani Diana zawsze lubiła ludzi i szybko umiała nawiązywać kontakty. Umiała ich motywować. A w wiosce Nitki wiele było do zrobienia. Zdobyła sobie zaufanie mieszkańców i wkrótce wybrano ja na sołtysa Nitek.

2020 – Fragmenty reportażu z Gazety Olsztyńskiej

„Produkcja herbat to jeden z elementów projektu pn. „Zielnik wiejski w Nitkach”. Skąd wziął się ten pomysł?

— Wszystko przez koronawirusa i naszą sołtys — śmieją się sprawczynie całego zamieszania. — Mieszkamy w wyjątkowym miejscu. Tyle tu łąk i lasów pełnych roślin czystych, bez chemii i nie pryskanych, jednym zdaniem samo zdrowie, dlaczego więc tego nie wykorzystać? — wtrąca pani Diana.

— A pomysł urodził się rzeczywiście na wiosnę, jak trzeba było nagle przez epidemię koronawirusa zostać w domu — wyjaśnia pani sołtys.

Środek zimy, na polach zalegają jeszcze ogromne warstwy śniegu. Ale my już myślimy o wiośnie i przygotowujemy się do kolejnych warsztatów zielarskich oraz zgłębiamy wiedzę na temat ziół, aby przygotować dla Was jak najlepsze herbatki prozdrowotne.”

Bogumiła Kowalska z Tynwałdu – rolniczka, działaczka społeczna, przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich w Gminie Iława.

Jest kobietą sukcesu na wielu polach działalności: biznesu, działalności samorządowej, działalności społecznej i charytatywnej, kulturalnej, sportu i rekreacji, kultywowania tradycji narodowych i pojednania narodowego.

Wniosła bardzo wiele w rozwój gminy Iława. Dzięki jej staraniom udało się reaktywować Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Iława. Bardzo wiele zrobiła dla integracji mieszkańców z mniejszością ukraińską.

Wspólnie z mężem prowadzi nowoczesne gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha i specjalizuje się w produkcji mięsa drobiowego. Rocznie produkują w dwóch kurnikach  25.000 indyków. Działa też w samorządzie rolniczym.

Od maja 2010 roku do chwili obecnej pełni funkcję wiceprezesa Warmińsko-Mazurskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Bogumiła Kowalska od urodzenia mieszka w gminie Iława, a w Tynwałdzie od 48 lat. Z wykształcenia jest technikiem handlowcem. Od najwcześniejszych lat angażowała się w życie publiczne i społeczne. Jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich Tynwałd od 1974 roku. W 2002 roku z jej inicjatywy rozpoczął się proces reaktywacji Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Iława.

Dzięki jej zaangażowaniu od 2002 roku na terenie gminy powstało i aktywnie działa 11 kół! Jest to najprawdopodobniej najwyższa liczba działających kół w jednej gminie w woj. Warmińsko-Mazurskim. Od tamtej pory do chwili obecnej pani Bogumiła pełni funkcję Przewodniczącej Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Iława. Koła angażują się w organizację większości imprez promocyjnych gminy, powiatu, województwa i ogólnokrajowe takie jak: Dzień Seniora, Dożynki Parafialne, Dzień Dziecka, KGW dla WOŚP i inne wydarzenia o charakterze cyklicznym i jednorazowym. 

Działalność pani Bogumiły w KGW została wielokrotnie nagrodzona. Wśród licznych sukcesów warto podkreślić zajęcie II miejsca w konkursie „Skarby Europy zaklęte w szkle” za pasztet z indyka, II i III miejsce w konkursie ,,Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na Stołach Europy, II m-ce za potrawę ,,Kotlety z suszonych grzybów oraz III za zupę śledziową ,,Ślepak”. Natomiast potrawa ,,Skrzydła indycze po pańsku” została wpisana na listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez biuro Ministra Rolnictwa.

Bogumiła Kowalska jest również doświadczonym samorządowcem.

Przez 12 lat  była radną gminy Iława, gdzie pełniła odpowiedzialne funkcję, 2 kadencje przewodniczącej Komisji Rewizyjnej oraz 1 kadencję była zastępcą Przewodniczącego Rady Gminy. Będąc radną została powołana w skład Powiatowej Rady Zatrudnienia oraz do Związku Gmin ,,Jeziorak”, gdzie pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Pani Bogumiła aktywnie uczestniczy w życiu sołectwa Tynwałd. Jest członkinią Rady Sołeckiej, Klubu Seniora oraz Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Tynwałdzie. Z jej inicjatywy przez 15 lat odbywała się impreza „Tynwałdzka Sobótka”, która wchodziła w plan imprez promocyjnych gminy Iława. Głównym celem wydarzenia była integracja mieszkańców, w tym również z mniejszością ukraińską. Podczas imprezy odbywały się również liczne konkursy, m.in. konkurs kulinarny, konkurs na najpiękniejszy wianek. Realizowała także inne projekty, takie jak posadzenie w miejscowościach, w których funkcjonują KGW, 100 tulipanów na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zainicjowała projekt upiększenia sołectwa poprzez nasadzenie kwiatów i krzewów. Dzięki jej staraniom powstała w Tynwałdzie jedna z pierwszych w gminie siłownia plenerowa. Przez 8 lat organizowała z okazji Dnia Matki wycieki krajoznawcze dla mieszkańców sołectwa. Była również organizatorką wypoczynku letniego dla dzieci z terenu sołectwa.

W czasie swojej działalności dwukrotnie zorganizowała kurs komputerowy dla mieszkańców. W 2011 była koordynatorką projektu: „Gmina z Przyszłością”, zorganizowała konferencję „Program rozwoju obszarów wiejskich 2007-2013”, w której wzięło udział 120 rolników z terenu gminy Iława. Była uczestniczką ogólnopolskiego projektu „Akademia Kobiet Aktywnych”.

Bogumiła Kowalska została wielokrotnie odznaczona. Otrzymała Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa Warmińsko-Mazurskiego”, Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”, Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, Medal „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz Laur Gminy Iława i Order Serca – Matkom Wsi.

Państwo Bogumiła i Kazimierz Kowalscy mają trójkę dorosłych dzieci (2 synów i 1 córkę) i ośmioro wnucząt. Jeden syn i córka pracują w Brukseli, natomiast drugi syn pracuje w olsztyńskiej w firmie zajmującej się przetwórstwem mięsa drobiowego. Osiągnięcia jej całej rodziny dowodzą, że można zdobyć wykształcenie i osiągnąć sukces nawet mieszkając w małej wsi.

Za sprawą pani Bogumiły mieszkańcy wsi Tynwałd chętnie angażują się w działalność społeczną. Dzięki niej zrozumieli, że wszystko jest możliwe i to że mieszkają w niewielkiej miejscowości w niczym ich nie ogranicza.

Bogumiła Kowalska kultywuje tradycje oraz ludowość. Jej całe życie dowodzi, że można osiągnąć sukces zawodowy i osobisty żyjąc w niedużej wsi. Jest osobą bardzo ciepłą, skromną i nadal chętnie udziela się społecznie.

Jadwiga Wójcik-Kruk – założycielka i dyrektorka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej PULS specjalizującego się w terapii uzależnień.

Kiedyś Jadwiga Kruk rozmawiała ze swoim bratem alkoholikiem (obecnie nie pijącym), wtedy ostro pijącym, który zwracał jej uwagę, że jest zawsze zaradna i przedsiębiorcza. Powiedział jej wtedy, pomiędzy jednym pijanym widem a drugim, „weź Ty się zajmij leczeniem alkoholików…”. On wiedział co to „kapslowe”, ona tego wtedy jeszcze nie wiedziała. Była wtedy naczelnikiem zdrowia w starostwie w Braniewie i jak wspomina, „strasznie się tam nudziła”. Dowiedziała się wtedy o programie wojewódzkim zdrowia psychicznego i trafiła na informację, że w wielu powiatach naszego województwa brak jest poradni leczenia uzależnień i, że same te kluby AA nie wystarczą. Pomyślała, że warto poszukać pomysłu na siebie. Uznała wtedy, że zajmie się organizacją systemową terapii uzależnień.

Wcześniej ukończyła pielęgniarstwo, najpierw liceum medyczne w Giżycku. Po Liceum nie dostała się na aplikowane studia i została zatrudniona w szpitalu w Braniewie. Później 5 letnie studia magisterskie w Akademii Medycznej w Lublinie i podyplomowe studia z Zarządzania w ochronie zdrowia na Politechnice Gdańskiej.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PULS powstał z inicjatywy Jadwigi Wójcik-Kruk w grudniu 2000 roku w Braniewie. Na początku swej działalności PULS świadczył usługi w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ale już w roku 2003 poszerzył działalność świadczonych usług o zakres z psychiatrii i uzależnień.

W 2005 roku rozpoczął swoją działalność Oddział Dzienny Terapii Uzależnień, jako pierwsza tego typu placówka służby zdrowia w województwie warmińsko-mazurskim. Zakład stale się rozwijał i dlatego w 2006 roku uruchomił nową usługę tj. Domową Pielęgniarską Opiekę Długoterminową w Ostródzie, a w 2009 roku w Kajkowie k/Ostródy rozpoczęło pracę Centrum Psychiatryczno-Odwykowe z Poradnią Zdrowia Psychicznego oraz Poradnią Terapii Uzależnień i Oddziałem Dziennym Terapii Uzależnień. W 2011 roku uruchomiono Poradnię Zdrowia Psychicznego w Morągu, w 2013 roku Poradnię Zdrowia Psychicznego i Oddział Dzienny Psychiatryczny w Ostródzie,  a w 2014 roku w Braniewie rozpoczęło działalność Centrum Badań Psychologicznych PULS z Pracownią Psychotechniczną do badań kierowców, operatorów maszyn budowlanych czy też operatorów wózków widłowych.

Większość obiektów, w których prowadzona jest działalność NZOZ PULS jest własnością zakładu. Zdarzało się, że pani Jadwiga w celu ich remontów i doposażenia korzystała ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.  

W wyniku narastających potrzeb społecznych spowodowanych kryzysem pandemii w zakresie udzielania pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci, młodzieży oraz ich rodzin Jadwiga Wójcik-Kruk z początkiem 2021 roku uruchomiła Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, który oferuje profesjonalne  wsparcie wykwalifikowanego zespołu psychologów, psychoterapeutów i terapeutów na terenie powiatu ostródzkiego, elbląskiego i braniewskiego. Oferta Ośrodka skierowana jest do dzieci i młodzieży, które nie wymagają interwencji psychiatry, ale zmagają się z trudnościami w zrozumieniu swoich emocji, zachowań oraz potrzeb.

Pacjentami Ośrodka mogą być osoby, które doświadczają zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania, adaptacyjnych, depresyjnych, psychosomatycznych, zachowują się w sposób impulsywny, agresywny oraz stosują zachowania autodestrukcyjne itp.

Pacjentami są również osoby, u których sytuacja pandemii i związana z nią izolacja społeczna wytwarza lub nasila problemy natury psychicznej i społecznej.

Kadra obsługująca Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży to wykwalifikowani i doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą psychologowie, psychoterapeuci od lat związani ze środowiskiem. W zespole PULS-a pracują również terapeuci środowiskowi, którzy wspierają pacjentów i ich rodziny w ich środowisku (domowym, szkolnym). Świadczenia są całkowicie bezpłatne, refundowane przez NFZ a zgłoszenie do ośrodka nie wymaga skierowań.

https://www.youtube.com/watch?v=whLthMdGCbg

W ramach działalności Poradni i Oddziałów Uzależnień pomoc znajdą tu osoby uzależnione od alkoholu, substancji psychoaktywnych, uzależnień behawioralnych, jak także osoby im najbliższe (współuzależnieni, DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików), a także osoby doznające przemocy domowej, jak i osoby stosujące tą przemoc.

Świadczenia Poradni Zdrowia Psychicznego i Oddziału Psychiatrycznego adresowane są do osób dorosłych z zaburzeniami nastroju (depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe), z zaburzeniami lękowymi, problemami adaptacyjnymi i osobowościowymi, problemami związanymi z kryzysami życiowymi (rozwód, utrata bliskiej osoby, długotrwały brak pracy i in.).

Działalność NZOZ PULS wspiera Stowarzyszenie „Z ręką na PULS-ie”, które za namową dyrektor Jadwigi Wójcik-Kruk zostało reaktywowane po 10 latach w wyniku narastających potrzeb społecznych w zakresie udzielania pomocy psychiatrycznej, psychologicznej, osobom niepełnosprawnym, osobom dotkniętym problemem uzależnienia.

Pomoc potrzebującym udzielana jest poprzez konsultacje, kursy i szkolenia, tworzenie grup wsparcia, aktywizowanie do podjęcia pracy lub tworzenie miejsc pracy, organizowanie kampanii społecznych, imprez, konferencji, zbiórek etc., udzielanie pomocy prawnej, współpracę z innymi ośrodkami niosącymi pomoc.

Działalność ośrodków i usług terapeutycznych PULS cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców nie tylko powiatu braniewskiego, czy ostródzkiego, ale także z innych rejonów kraju, a nawet z zagranicy.

NZOZ PULS współpracuje z Gminnymi i Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, szczególnie z ich pracownikami socjalnymi, jak również z Komisjami ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz z Zespołami Interdyscyplinarnymi ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Jednak największym sukcesem NZOZ PULS są zadowoleni pacjenci i ich rodziny.